Search
× Search
Počasí v Chorvatsku neodpovídá červnu, turisté si stěžují
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Počasí v Chorvatsku neodpovídá červnu, turisté si stěžují

Je třeba to říci na plná ústa. Už bylo dost chození kolem horké kaše! Chorvatsko, které má ekonomiku postavenu na turistickém ruchu, nezvládlo začátek turistické sezóny. Zdá se, že viníkem je Državni hidrometeorološki závod. Vždyť se stačí podívat na předpovědi posledních dnů. Takto má vypadat podpora turistického ruchu ze strany meteorologů?

Předpověď na dnešní den

Djelomice sunčano, no od sredine dana će s jugozapada pristizati sve više oblaka. Mjestimice kiša te pljuskovi s grmljavinom, poslijepodne uglavnom u Dalmaciji i Lici, a navečer i drugdje. Pritom pljuskovi lokalno mogu biti izraženi, osobito u noći i ujutro na krajnjem jugu, krajem dana na sjevernom Jadranu. Vjetar u unutrašnjosti većinom slab, na Jadranu će puhati umjereno jugo i jugozapadnjak, prema večeri prolazno i jak sjeverozapadnjak. Najniža jutarnja temperatura zraka između 8 i 13, na Jadranu od 14 do 20 °C. Najviša dnevna između 22 i 27 °C.

Vždyť se na to podívejte. Poslední dny v Chorvatsku. Záplavy na Krku, řeka Mirna za pár hodin vystoupala až o 4 metry, krupobití, přechody front, jugo, tornáda na moři, ztroskotaná jachta u Dubrovniku.

Charterové firmy se mohou snažit sebevíce, ale s takovou předpovědí? „Jak máme zajistit příjemnou dovolenou našim hostům, když jim polovina týdne proprší,“ stěžuje si charterový technik Josip Kovačić ze základny v Punatu na Krku? „Spolu s ostatními charterovými firmami jsme zkoušeli kontaktovat naši profesionální meteorologickou službu s návrhem na dobrovolný příspěvek ve výši 5 % poplatku z charterových Extras, které bychom pravidelně DHMZ odváděli výměnou za předpovědi jasné oblohy a větru do 20 uzlů přes den a do 10 uzlů v době nočního klidu. Bohužel naši meteorologové místo konstruktivního přístupu jen hledali výmluvy, proč to nejde. Jsme vedením DHMZ zklamáni. Vypadá to, že meteorologové si neuvědomují, že jsou placeni i z našich daní,“ dodává ještě Kovačić.

O tom, že charterové firmy mají pravdu svědčí i stížnost Davida Briveta z Velké Británie z minulého týdne, který tráví dovolenou na Krku: „Ne, dnes se koupat určitě nebudu. Moře zde vypadá jako v Edinburgu. A cestovní kancelář? Odmítá nastalou situaci řešit.“

Na druhou stranu je třeba říci, že i meteorologové si berou stížnosti na svoji práci k srdci. Ještě zítra sice v Dalmácii déšť, ale dále již slibují skutečný začátek léta.

Naštěstí…

843
Na horu