Search
× Search
Plavba v Řecku se prodraží
Daniel Vodička

Plavba v Řecku se prodraží

Poplatky za plavbu v řeckých vodách zavedl řecký parlament již v roce 2014. Nyní ale jde do tuhého, na světě jsou prováděcí předpisy a vypadá to, že jachtaři začnou platit.

Rád bych upozornil, že vycházíme ze článku v německém Yachtu. Bez znalosti němčiny, pouze s využitím skvělých překladatelských služeb firmy Google. Pokud byste si někdo článek překládal, případně měl k celé věci relevantnější informace, budeme za ně rádi. Stačí poslat na náš mail.

V Řecku bylo již v minulosti zavedeno mnoho poplatků, které však nevstoupily v platnost, protože úřední šiml se zasekl a do cíle nedoběhl (spíš osel než plnokrevný oř).

Nyní je situace jiná a vypadá to, že od 26.11. je poplatek požadován. Platí pro lodě od 7 metrů délky. Výjimkou jsou jachty stojící během zimního stání na souši. Ovšem pouze v případě, že jste tuto maličkost sdělili přístavním orgánům místně příslušným. Musíte zajít na úřad, tam vás vybaví lejstry, která vyplníte a úřad vše zapíše do, jak říká Google, knihy pro vyřazené lodě.

Všichni, kdo mají lodě na vodě, by již od nynějška měli platit. Daň může být zaplacena na celý rok, nebo měsíčně.

S výběrem daně to bude zpočátku dost divočina, protože jak říká Google: Oddělení křižníku však již úřadům poukázalo na to, že tato implementace je obtížná, jelikož mnozí majitelé na jaře znovu používají svůj člun, nebo je vidí na místě po pravici (hlášení křižníku je zde) . 

Použijeme zde volnou dedukci významu výše uvedené věty. Německá organizace Kreuzer-Abteilung upozornila řeckou stranu, že to nebude tak jednoduché, protože mnozí majitelé jachet se do Řecka vrátí znovu až na jaře. Protože nelze daň zaplatit elektronicky, ale je třeba se dostavit k okénku na příslušném přístavním úřadě, mnozí tak do jara určitě neučiní. Řecká strana na toto upozornění zareagovala s klidem. Zase až tak to nehoří. Úřad nepředpokládal, že po zavedení daně to někdo poběží hned zaplatit. Jaro by tedy mělo být OK.

Výše daně

Celková délka

EUR/měsíc

EUR/rok

7 – 8 m

16

192

8 – 10 m

25

300

10 – 12 m

33

396

Přes 12 m

8 EUR/m

Měsíční poplatek x 12

 

Za jachtu dlouhou 13 m činí tedy poplatek za rok 1248 EUR. Dále přikládáme řecké vysvětlení celé situace a v závěru formulář s anglickými kolonkami. Ten bude zřejmě třeba vyplnit. Proč a co vyplňujete, je otázka, ale určitě se to dočtete v řeckém textu. Tedy asi tak…

 

Jsou aplikovány určité slevy

1 – Platba na rok předem v prosinci nebo lednu znamená 10% slevu.

2 – Lodě delší než 12 metrů, které vplují poprvé a zůstanou po celý rok, bude 20% sleva.

3 – Charterové lodě, které nejsou soukromé, je 25% sleva. (Google překlad)

Znovu zdůrazňujeme, že výše uvedené vychází ze strojového překladu, který může znamenat cokoli.

Němci dále připomínají, že především třetí bod je sporný, protože jsou majitelé, kteří koupili loď do charteru, ale mohou ji využít pro vlastní dovolenou. Jak se na toto bude pohlížet, je ve hvězdách.

Na závěr článku je ještě pasáž věnující se novému elektronickému registru, ale na ni jsou již naše dedukce krátké. Proto níže v googlečeštině.

Současně s nově zveřejněným zákonem byla v Řecku zavedena registrační povinnost. (první větě rozumím, dále je to horší) Za tímto účelem se křižník oddělení: „V tuto chvíli, v soukromí (volný čas) mají lodě s řeckou vlajkou a je používán pro podnikatelské účely (rekreačních) čluny s řeckou vlajkou nebo cizí vlajkou v tomto novém elektronickém registru nezávislého řeckého ministerstva veřejných příjmů (AADE) jsou zaznamenány na soukromých lodích. s cizí vlajkou zůstanou venku. "

 

6055
Na horu