Search
× Search
Plavba po neobjeveném Dunaji
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Plavba po neobjeveném Dunaji

Nedaleko našich hranic teče největší evropská řeka a my jsme ji stále nedokázali zařadit do našich plánů plavby. Plavba po Dunaji od pramene až na Balkán přitom stále ještě zavání exotikou.

 

Představte si, že sednete na loď v Německu a vydáte se na plavbu dlouhou 2000 km po proudu Dunaje až do delty na pobřeží Černého moře. Poplujete nejen napříč Evropou, ale i napříč časem. Z technologicky vyspělého Německa a Rakouska, přes Slovensko mířící k západu, Maďarsko orientující se na východ... Dále po hranici mezi Srbskem a Chorvatskem, na které se ještě na konci 20. století válčilo, přes Srbsko hledající v Evropě svoji vlastní cestu. Nakonec vstoupíte do typicky balkánských států Rumunska a Bulharska, kde narazíte na směsici socialistické architektury a domků z vepřovic a kamení. 

 

Proplouváte zpět časem, ze zemí nejmodernější techniky až po státy vychrtlých koní,oslů a psů poschovávaných před spalujícím balkánským sluncem.

Taková je plavba po Dunaji. Od pramene až do místa, kde se řeka vlévá do moře. Plavba po řece, která je součástí historie našeho kontinentu. 

Dunaj je zajímavou lokalitou pro plavbu. Nabízí exotické zážitky, které v Evropě zvolna mizí. 

Až donedávna jsem neměl tušení, že na podobnou plavbu je možné si v Bratislavě pronajmout loď.

Charter na Dunaji
Pod Bratislavou má svoji charterovou základnu slovenská společnost Yachter. Pronajímá malé i větší motorové čluny. Nejen pro plavby v okolí Bratislavy, ale i pro již zmíněné cesty časem po proudu Dunaje. Yachter nabízí zajímavou službu transportu svých lodí na/z určité místo. Můžete se rozhodnout, že chcete plout po proudu Dunaje z Německa do Bratislavy a člun budete mít připravený k převzetí v místě, které si vyberete. Stejně tak můžete vyplout z Bratislavy a zamířit do Budapešti, Bělehradu, nebo do delty Dunaje, kde na vás bude čekat transport na cestu zpět. Zajímavá služba, o které jsem nevěděl.

Není to sice o blankytně modrém moři a písečných plážích, ale i tak může jít o velmi zajímavé plavby, ne? A vlastně za rohem…

9569
Na horu