Search
× Search
Plachty na 70 000 závodních mil?
Jan Koukal

Plachty na 70 000 závodních mil?

Na závodních lodích se plachty točí jak rohlíky na krámě. Pár závodů a nová sada již je na cestě. Ještě mnohem více to platilo v Americkém poháru, než přišla na řadu křídla. Na jedné lodi to tak není. Sada plachet jí vystačí na více než 70 000 mil!

Možná už je vám jasné, kdo dokáže nejvíce snižovat náklady a využívat, co je k dispozici. Máte pravdu, je to Francis Joyon. Ke svému poslednímu rekordnímu pokusu na trase kolem světa se vydal se starou sadou plachet. Je to zajímavá historie, kterou se nyní chlubí výrobce plachet North Sails.

V lednu 2014 se ve Vannes v loftu North Sails dodělávala sada plachet 3Di pro trimaran Banque Populaire VII (dříve Groupama 3 a později IDEC Sport). Armel Le Cléac´h se s novými plachtami pokoušel o překonání a nakonec také překonal několik rekordů. Na konci roku další tisíce mil přidal Loick Peyron, který na Banque Populaire VII vyhrál Route du Rhum. Ve všech případech se loď navíc musela také vrátit.

To tedy byly tisíce a desetitisíce mil předtím, než se k lodi a plachtám dostal Francis Joyon. Na jaře roku 2015 si Francis Joyon plachty prohlédl. Není zvyklý utrácet zbytečně (v jachtingu to není příliš častý přístup), proto se rozhodl si plachty ponechat. V North Sails ve Vannes spočítali znovu namáhání, ktrerému budou plachty při plavbě kolem světa vystaveny, provedli drobné úpravy a zlepšili ochranu před prodřením. Byla objednána nová kosatka J1 a vyměněna opotřebovaná J3.

Joyon se svými muži obeplul se starou sadou plachet svět. Rekord nepřekonal. Dosáhl však třetího nejrychlejšího času v historii. IDEC Sport uplul celkem 29 000 mil. Celkově již měla sada plachet za sebou více než 40 000 mil.

Po skončení rekordního pokusu se dostaly plachty do loftu ve Vannes znovu. Francis Joyon je prohlédl a prohlásil, že na podzim se s nimi vydá kolem světa ještě jednou. To je docela slušná porce mil na jedny plachty, ne?
6133
Na horu