Search
× Search
Pes na palubě?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Pes na palubě?

Máte doma psa a zvažujete, že ho vezmete s sebou na charterovou plavbu? Jak bude dovolenou na jachtě vnímat? Je to dobrý nápad? Špatný nápad? Nebo jaký je to vlastně nápad?

Je-li pes na plavby na lodi zvyklý, nedělá mu to žádné potíže. A myslel bych si, že zvyknout si může snad každý pes, pokud je na palubě od ranného věku. Jiná je situace se psem, který se na plavbu vydává poprvé.

 I mladému suverénnímu psu může pár dnů trvat, než si na nestabilní platformu, která navíc klouže, zvykne. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že sebevědomému jagdteriérovi trvalo dva dny, než se začal na lodi cítit bezpečně. Do té doby vyhledával podlahu v salonu pod stolem, kde se vmáčkl do rohu. Tato pozice se mu jevila jako nejstabilnější a nejklidnější na lodi.

Po dvou dnech si ale zvykl na všechna příkoří, které mu jachta způsobovala a už mu pobyt na palubě a v podpalubí nečinil žádné potíže. Tedy, dva dny trápení a zbytek týdne radost. Bez problémů se jezdil na člunu vyvenčit na břeh (samozřejmě s asistencí), plaval v moři navzdory prvotnímu překvapení, že pít se to nedá.

Pro psa je pohyb po kluzké palubě zprvu nezvyklý. Je otázkou, jestli pro větší bezpečí nenechat instalovat na reling kolem paluby sít. Jsou to ale další peníze navíc a psi jsou tvorové s obecně dobrou stabilitou. Nepříliš přátelské jsou také schody z podpalubí do kokpitu. Na psa bývají dost strmé. Snadněji je zvládnou menší psi. Pro velká plemena může být zdolání schodů mimořádně náročné. Je proto otázkou, jestli větší plemena brát na palubu s sebou.  Manipulace s nimi může připomínat vzpěračské soustředění.  Nebo jim můžete objednat katamaran, tam tato nevýhoda odpadá. Jen se pak ta dovolená s pejskem prodraží…

Jedná-li se o letní plavbu ve Středomoří, je dalším nepřítelem psů vedro. Plavba pro ně může být dost nekomfortní. Vše zase lépe zvládnou mladší jedinci.

Problémem na jihu také mohou být kočky. Jsou drzé a chybí jim úcta k psímu plemenu. Bez obav by se promenovaly i loveckému teriérovi před ústy. Na jihu to tak chodí. Teriér středoevropský však tyto normy neuznává a setkání tak snadno může skončit překlopeným stolkem v kavárně, nebo dokonce dopravní nehodou, když překvapená kočka uskočí před bavorským jezevčíkem do silnice

Charterové společnosti obvykle chtějí za pobyt psa na palubě poplatek. Odůvodňují to větší potřebou úklidu. To je možné, ale nemyslím si, že by z peněz navíc něco viděla uklízečka. Tak to ale je a je třeba s tím počítat.

Plavba se psem je tedy možná, ale začínal bych s ní v ranném věku. Myslím psa. Je známo, že starého psa…

 

 

372
Na horu