Search
× Search
Pátrání po nezvěstném po celém Jižním Jadranu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Pátrání po nezvěstném po celém Jižním Jadranu

Včera po páté odpolední vyplul šestnáctiletý mladík na pětimetrové laminátové loďce s přívěsným motorem z přístavu v Dubrovniku. Naposled byl spatřen, když proplouval kolem mělčin u místa nazvaného Copacabana. Pak už nic…

Když se nevrátil do setmění, rodiče spustili alarm na dubrovnickém kapitanátu. Protože měl během noci sílit severovýchodní vítr, na kapitanátu neváhali. Zvonky se zároveň rozezněly tu i onde. Policejní stanice, okolní kapitanáty, na můstcích lodí plujících v okolí.

S pátráním začala loď kapitanátu Danče. Od zubatého útesu Grebeni pokračovala k mysu Pač. Po modré pasaře a nezvěstném mladíkovi ani stopa. Vyplul také policejní člun a začal pátrat z vnější strany ostrovů Lopud a Koločep. Silné lampy propátrávaly každý centimetr pobřeží.

Vítr zesiluje a minutu za minutouse krabatí na čelech pátračů další a další vrásky. Už se hledá od Cavtatu po Grebeni, pokračuje se k hranici a na moře směrem na jihozápad.

Vyplouvají dvě hasičské lodě, další policejní člun a loď ministerstva vnitra. Ministerská loď pátrá na samé hranici chorvatských teritoriálních vod. Menší čluny na divokém moři pročesávají hladinu vlnu za vlnou do dvou mil od pobřeží. Danče je uprostřed. Vodní tříšť skrápí pátrače, sůl se jim usazuje na vousech, oči jsou unavené z nevyspání. Všichni vědí, že s ubíhajícím časem klesá šance na záchranu mladíka.

Poplach mají na radarových stanicích, infračervené kamery pátrají po sebenepatrnějším stínu na temné hladině. Byli angažováni dobrovolníci se svými čluny, MRCC Rijeka vyzývá všechny lodě v okolí. Dlouhá noc slábne a na scénu vychází slunce. Hledači pokračují v bezvýsledném pátrání… Nikdo se nechce postavit před rodiče mladíka a říci jim, že další hledání už nemá smysl...

V 08:30 se jeden z pátracích člunů vrací do dubrovnického přístavu, aby vyměnil znavenou posádku. Míli před přístavem předjíždí modrou pasaru s hledaným mladíkem na palubě. Dívčí šátek kolem krku, zasněný pohled do dáli, vracel se po nezapomenutelné noci.  

V 08:40 je pátrání na moři odvoláno. Znavení muži se vrací domů. Vyčerpaní uléhají do postelí po zbytečně bezesné noci.

Také mladík míří na lůžko, také on je unaven po noci beze snů.

Foto Pixabay

4455
Na horu