Search
× Search
Ovlivní trim plachet autopilota?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Ovlivní trim plachet autopilota?

Je pro funkci autopilota důležité, jak mám nastavené plachty? Myslím, jestli jsou dobře vytrimované. Autopilot přeci nastavení plachet nebere v úvahu, že? Mělo by mu být jedno, jestli jsem je nastavil jako zdatný olympionik, nebo jako přes pupek nevidící fotbalový funkcionář na svazové dovolené.

I když si to mnozí nemusí myslet, správný trim plachet je pro funkci autopilota a jeho spotřebu velmi důležitý.

Máme-li správně vytrimované plachty, jachta je směrově vyvážená a má tendenci plout rovně. Při špatném trimu se bude stáčet po větru (závětrná), nebo proti větru (návětrná). Kormidlování pak vyžaduje mnohem větší úsilí. Platí to o muži (ženě) za kormidlem, ale i o autopilotu. I za běžných (meteo) podmínek pak autopilot spotřebovává mnohem více energie, než by musel. To se negativně projevuje především na delších plavbách, kde již je množství energie limitované a je třeba déle a častěji dobíjet.

Vane-li silnější vítr a plavba je „na hraně“, je správný trim plachet ještě důležitější. Již nejde jen o spotřebu elektrické energie, ale i o možnosti autopilota. Situace, které se správnými plachtami zvládne (velikost plachet, trim), už mohou být se špatným nastavením, nebo příliš velkou plochou plachet, nezvládnutelné i se správným vyladěním autopilota.

Správný trim plachet je pro správnou funkci autopilota velmi důležitý. Proto než svěříte jachtu do rukou autopilota, pohrajte si pořádně s plachtami. Jachta by měla mít tendenci plout i bez autopilota sama rovně. Pak je chvíle na zmáčknutí tlačítka AUTO.

Foto Pavel Nesvadba

2464
Na horu