Search
× Search
Ostrov zvedající se z moře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ostrov zvedající se z moře

Za 2. světové války se na ostrově Iwo Jima odehrála jedna z nejkrvavějších bitev v Pacifiku. Ostrov se v poslední době zvedá více a více nad mořskou hladinu a pozůstatky bitvy se vynořují z hlubin.

Na ostrově se nachází vrchol sopky Suribači, která je označována za jednu z nejnebezpečnějších japonských sopek. V posledních letech se ostrov zvedá nad mořskou hladinu. Od roku 2010 je to až o 75 cm ročně, někdy dokonce až o 10 cm za měsíc.

Pokud ostrov takto roste, vypadá to na to, že se pod ním něco vaří, něco bublá, něco ostrov zvedá. To může vyvrcholit velikou explozí s tragickými následky.

Vraky, které se objevily na pláži, jsou zbytky japonských transportních plavidel, které Američané při bitvě ukořistili, přepravili je na svoji stranu ostrova a tam je potopili, aby vytvořily vlnolam, chránící před vlnami vykládající americká plavidla.

Během bitvy, která trvala více než měsíc, zahynulo na ostrově o ploše jen 21 km2 27 000 vojáků obou stran konfliktu. Z toho bylo 6800 Američanů. Jednalo se o první předválečné území Japonska, které Američané dobili. Japonská posádka generála Kuribajašiho byla odhodlána se bránit do posledního muže. K tomu využila i 18 km podzemních tunelů a bunkrů, které vybudovala. Na konci bitvy zaútočily poslední zbytky japonské posádky, zbědované hladem a žízní, na vítězné Američany a podařilo se jim ještě jednou zasadit nepříteli tvrdou ránu. Poslední dva japonští kulometčíci Macudo Linsoki a Jamakage Kufuku se vzdali až v lednu 1949.

1682
Na horu