Search
× Search
Olympic 32, rychlost v genech
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Olympic 32, rychlost v genech

Krása klasické jachty, nebo rychlost? To je třeba si rozhodnout před tím, než si vyberete Olympic 32. Jedná se o koncept, který musí lákat každého milovníka rychlosti.

Offshore jachty s přídí typu scow se nejprve objevily ve třídě Classe Mini, kde s kulatou přídí experimentoval David Raison. Navzdory skepsi okolí se ukázalo, že jde o správnou cestu. Dnes najdeme jachty s kulatou přídí ve třídách Classe Mini, Class 40 a něco podobného se už představilo i v ve třídě IMOCA.

Koncept Olympic 32 z dílny Finot – Conq vznikl pro Ultimate Boat Company ve chvíli, kdy to vypadalo, že offshore jachting bude na olympiádě v Paříži. To je sice pryč, ale byla by škoda, kdyby se tento projekt nerealizoval.

Grafika Finot - Conq

Grafika Finot - Conq

Oplachtění vzbuzuje úctu.
Jachta je vytvořena pro doublehanded závody, bez zřetelu na handicap. Je optimalizována pro rychlost, ne pro přepočty časů nejrůznějšími vzorci. Měla by vynikat na zaďáky a bočáky, na stoupačce by neměla zaostávat. Podle propočtů by měla na VMG stačit sportovním lodích standardních tvarů.

Jachta má díky veliké šířce mimořádnou stabilitu a uveze masivní sail plan. Záď je optimalizována pro přechod do skluzu. Podle designérů je možné se s hmotností dostat na 2200 kg. Například Sun Fast 3300 má 3500 kg...

Jachta by měla být vyráběna z recyklovatelného kompozitu.

Parametry

Délka    9,45 m

Šířka      3,5 m

Ponor   2,5 m

Výtlak   2200 kg

Balast    900 kg

Plocha hlavní plachty     38,8 m2

Genoa  29,8 m2

Asymetrický spinaker    135 m2

Design  Finot – Conq

Více zde

 

1942
Na horu