Search
× Search
Odpočítávání: tik, tak, tik, tak…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Odpočítávání: tik, tak, tik, tak…

Hranice možného bude znovu posunuta. Možná už někam ke hranici nemožného. Těžko říci. Bude to dlouhotrvající rekord? Nebo jen zápis, který bude již příští rok překonán?
Do cíle rekordního pokusu v plavbě kolem světa se blíží trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem. Nedojde-li k technickému zkratu, nic by již nemělo šestičlennému týmu rekord vzít. Absolutní rekord v plavbě kolem světa bude vylepšen o více než 4 dny. To znamená o 10 %. 

Otázka dnes nezní, jestli bude rekord překonán, ale jestli se ho podaří stlačit pod 41 den. 

Jen 24 hodin

Do cíle zbývá 700 mil. IDEC Sport je na půl cesty mezi Azory a Finisterre. Pluje na severovýchod. V Biskaji se vítr z jihozápadu změní na jihovýchod, proto trimaran nemíří přímo k cíli. Dnešní rychlost je přes 33 uzlů. Joyon předevčírem řekl, že do cíle pojedou konzervativně. 33 uzlů je pro Joyona a jeho chlapce konzervativní plavba.

Z našeho pohledu

Pojďme se na výkony IDEC Sport podívat optikou cruisingového jachtaře. IDEC Sport je 350 mil od Finisterre. Pro běžnou turistickou plachetnici 3 dny plavby. Nebo možná 2,5 dne, pokud si pospíší. Pro IDEC Sport to je 11 hodin! Chvilka. Vystřídají se 3 hlídky a jsme tam. To je jiný svět. Jiná rychlostní dimenze.

Sen

Je to sen. Svézt se na něčem podobném. Plout rychlostí přes 30 uzlů. Na závodním trimaranu. Jaké to je? Jaké to jen může být? Odpověď je jednoduchá. Je to fyzicky náročnější, než si dovedete představit. A mnohem divočejší...

Od rovníku v rekordu

Nechme ale sen snem a vraťme se ještě za IDEC Sport.
Pluje ve frontě, která by ho měla dotáhnout až do cíle. Cesta od rovníku do cíle bude bude znovu rekordní. IDEC Sport ji zvládne za cca 6 dnů. Současný držitel Jules Verne Trophy Banque Populaire V potřeboval na překonání stejné vzdálenosti o 2 dny více. Podívejte se na trasu, kterou mohl plout IDEC Sport a jak musel obeplouvat Azorskou tlakovou výši Banque Populaire V. Zde opět přálo IDEC Sport štěstí.

To k rekordům ale patří. A jak je známo, tak přeje připraveným. A jestli je někdo připravený dokonale, tak je to Francis Joyon.

Polohu lodi najdete zde.

Vytisknout
2887
Na horu