Search
× Search
Odolná kamera VIRB 360
Daniel Vodička
/ Kategorie: Testy, Novinky

Odolná kamera VIRB 360

Na podzim jsme měli možnost vyzkoušet kameru Garmin VIRB 360 natáčející v rozsahu 360°. Kamera zaznamenává kompletní okolí, ale při přehrávání filmu také umožňuje výběr jen určitých úhlů záběru.


V poslední době se stále více prosazují kamery zabírající celé své okolí v okruhu 360°. Zaznamenají doslova vše a vše si pak můžete prohlédnout. Stačí si vybrat, kam se v právě probíhajícím filmu chcete podívat. Nebo můžete zvolit jiný způsob zpracování výstupu. Z 360° filmu si vyberete jen zajímavé úhly záběru a ty ze syrového materiálu vyexportujete do filmu. 

Na záběrech kamer 360, jako je Virb od Garminu, vám nic neuteče. Jediné, co je důležité, je najít správné místo na instalaci kamery. Kameru je možné umístit na záď jachty, kde uvidí do kokpitu, na příď, ale zároveň kolem jachty a za její záď. Stejně tak je možné ji instalovat na bóji, kolem které lodě při závodech točí, na startovní loď, nebo do cíle. 

Image
Kameru můžete použít na závodní jachtě k zaznamenání celé rozjížďky. Zaznamená nejen atraktivní záběry posádky v kokpitu, ale může posloužit i k objasnění protestních situací před startem i během rozjížďky. K upevnění kamery slouží naklapávací destička, na kterou je možné uchytit běžné držáky na GoPro kamery. Díky tomu ji můžeme snadno upevnit v podstatě kamkoli. 

K dispozici je i upevňovací destička s nabíjením kamery připojeným vodotěsně na USB kabel. Takto může být kamera napájena z podpalubí nebo z power banky i během provozu. S velkou paměťovou kartou může běžet mnoho desítek minut. 

Kamera nahrává video v rozlišení 5,7K. K tomu zaznamenává i zvuk ze čtyř mikrofonů. Při střihu videa v počítači je třeba počítat s určitou časovou prodlevou. Na méně výkonné stroje je to přeci jen slušná porce dat. Moderní výkonné notebooky ale vše bez potíží zvládnou. 

Image
Kamera je vyrobena tak, aby nepotřebovala žádná pouzdra chránící ji před rozmary počasí. Díky tomu je možné se spolehnout i na věrné záznamy zvuku na videu. Dokonce snese i ponoření do hloubky 10 metrů. To znamená, že je možné ji použít i při kontrole kýlu, kormidla, či lodního šroubu pod hladinou. 

Nechcete-li vybírat atraktivní záběry z desítek minut nezáživného záznamu reality, kameru můžete zapnout pomocí jednoduchého vypínače na boku. Nahrávání zapnete bez potíží v rukavicích i za tmavé noci. Další možností je využití aktivace dálkově pomocí mobilního telefonu s předinstalovanou aplikací Garmin VIRB. A navíc je zde možnost ovládání kamery hodinkami Quatix od Garminu. Možné je tedy jak kontinuální nahrávání, tak i okamžité zapnutí ve chvíli, kdy to vypadá na atraktivní záběry.

 

Image
Připojení aplikace Garmin VIRB ke kameře je okamžité. Obraz z kamery je ihned možné vidět na telefonu a dále je možné provádět celou řadu nastavení. Další výhodou je možnost okamžitého streamování záznamu.

 
Garmin má k dispozici free software, pomocí kterého je možné video snadno upravovat v počítači. Standardní záběry 360° můžete již dnes umístit na Youtube, kde jdou jednoduše přehrát bez nutnosti editace a úprav.

 
Přiložená atraktivní videa ukazují příklady využití kamery VIRB 360. Jak vidíte, přístroj zaznamenává i rychlost a další GPS údaje, které je později možné do filmu promítnout. 

Videa z Volvo Ocean Race jsou přiložena zde a zde.

Na testovaném přístroji jsme zaznamenali jen jednu nepříjemnou vadu. Při zapnutí kamera nejprve využila energii z vestavěné baterie a teprve potom používala energii z externího zdroje. Při nabíjení tak kamera musela být vypnutá. Nabíjeli-li jsme zapnutou kameru, vždy skončila vybitá. Tato chyba by však již měla být odstraněna.7407
Na horu