Search
× Search
Občané Omiše mají obavy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Občané Omiše mají obavy

Občané dalmatského města Omiš mají obavy z mostu, který má překlenout tok řeky Cetiny ve výšce 70 metrů. Odvážná stavba začíná i končí (nebo z druhé strany končí a začíná) v tunelu. Je skoro hotový…

Prastaré město Omiš leží mezi strmým skalním masivem a mořem. Centrem města prochází dobře známá Jadranská magistrála. V sezóně to znamená desetitisíce automobilů. Proto se začala stavět nákladná objízdná trasa vedoucí přímo skalními masivy, které jsou rozděleny kaňonem řeky Cetiny. 140 metrů dlouhý most má spojovat tunely Omiš a Komorjak.

Stavba mostu probíhá unikátní technologií. V každém z tunelů se postaví polovina mostu. Obě poloviny se postupně vysouvají nad údolí Cetiny.  Jak se obě poloviny mostu blížily k sobě, začaly se objevovat pochybnosti obyvatel města.

„Spočítali naši inženýři vše správně? Nejsou každá polovina mostu jinak vysoko?“ Tyto otázky dnes zaslechnete v údolí Cetiny každý den.

„Levá polovina mostu je vyšší,“ říká Branimir Karlić, chytaje sitnu ribu vedle starého mostu.

Davorka Vuković je přesvědčena o opaku: „Pravá je nahoře, určitě pravá!“

Zlatník z nedalekého krámku Velimir Herceg vidí ve výšce mostu možnost přivýdělku v turisticky jalové sezóně a vypisuje na most nestejné výšky sázky. Městečko druhdy v zimě ospale klidné se budí každé ráno vzdušením.

Na potíže s výškou musel odpovídat i ředitel Strabag Hrvatska Veljko Nižetić: „Ano, občané Omiše mají pravdu. Obě poloviny mostu nejsou na zcela stejné výškové úrovni. Do celkového spojení 1100 tun vážící konstrukce mostu zbývá 12,5 metru. Každé vysunutí mostu ale představuje nejen horizontální pohyb, ale také korekci ve směru vertikálním. Zatím vše vychází podle plánu a já bych se vsadil, že se trefíme.“

Ať tak, či tak, výsledek se brzy dozvíme. Poslední pošoupnutí mostu je v plánu na konec ledna. Pak přijde na řadu nejlepší svářeč Strabag Hrvatska Želimir Krznarić se svým švajcem a bude po debatách. A Omiš si oddychne od nekonečných letních kolon v ulicích. 

 

 

2257
Na horu