Search
× Search
O kolik stoupne Jadran za rok?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

O kolik stoupne Jadran za rok?

Jadran v posledních letech stále stoupá. Moře zaplavuje Benátky a chorvatské ostrovy jsou menší a menší. Některé zaniknou, jiné vzniknou nově.

Je to trochu přehnané, to je jasné. Výše uvedené ale bude platit, pokud vzrůst hladiny Jadranu vydrží. Současné tempo je 3 mm za rok. Zdá se to jako nic, ale je třeba na to pohlížet nikoli z pohledu času lidského, ale geologického. Za 3 roky je to centimetr, za 30 let 10 cm, za 100 let o 30 cm. To není málo. A to je stále jen lidský čas, nikoli geologický. Za 100 let může být většina nábřeží v přístavních městech na Jadranu pod vodou.

O těchto číslech hovořil klimatolog Ivan Güttler z Državnog hidrometeorološkog zavoda. A navíc uvádí, že hodnota 30 cm za 100 let je optimistická. Není prý pochyb o tom, že hladina poroste, ale je otázka o kolik. A za zmiňovaných 100 let to může být až o metr. Na vině jsou změny klimatu, na kterých se podílíme.

To, že je toto jaro na Jadranu chladné, neznamená, že je klimatická změna vyvrácena. Naopak. I extrém tohoto druhu dokazuje, že dochází ke změnám.

3501
Na horu