Search
× Search
Nový rekord ve čtvrtek?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Nový rekord ve čtvrtek?

Letošní zima je jachtařskými rekordy těhotná. Počasí přeje plavbám kolem světa. Bude ve čtvrtek překonán největší z rekordů?
Jaký může být největší jachtařský rekord? 

Přes kanál La Manche to nebude, Středomoří je OK, ale pro turisty, Přes Atlantik? To už je dobrý rekord, ale ne ten nejlepší.

 Největší rekord je kolem světa. Ale i těch je několik.

 
Nejprve letos v zimě obeplul svět sólo Thomas Covile na 34 metry dlouhém trimaranu Sodebo Ultime za 49 dnů a 3 hodiny a vylepšil rekord Francise Joyona o 8 dnů. To je fantastický rekord. 

Minulý týden dojel do cíle sólového závodu kolem světa Vendée Globe na prvním místě Armel Le Cléac´h. Na jednotrupé 18 metrů dlouhé lodi IMOCA dokázal objet svět za 74 dnů a 3 hodiny. Čtyři roky starý rekord Francoise Gabarta vylepšil téměř o 4 dny. 

Ani to ale není největší rekord. 

Největší rekord je rekord absolutní. Tedy bez omezení loď i posádka. 

Od roku 2012 ho drží časem 45 dnů a 13 hodin 40 metrů dlouhý trimaran Banque Populaire V vedený Loickem Peyronem. Ve čtvrtek se ale nejspíš Loick Peyron s trofejí rozloučí.

IDEC Sport
Trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem má za sebou téměř celou plavbu kolem světa a je na úrovni Kanárských ostrovů. Do cíle u ostrova Ouessant na západě Bretaně mu zbývá 2100 mil. To by měl zvládnout za 3 dny a do cíle by měl doplout ve čtvrtek dopoledne. 

To znamená, že by se mu mělo podařit vylepšit rekord někam ke hranici 41 dne! To je neuvěřitelný výkon. Berme v úvahu, že dojde k vylepšení rekordu ke hranici 40 dnů, o které se mluví jako o téměř nepřekonatelné. Se stávajícími loděmi.

Navíc je třeba říci, že IDEC Sport je bývalý trimaran Groupama 3, který získal Jules Verne Trophy v roce 2010 pod vedením Francka Cammase časem 48 dnů a 7 hodin. A nepředpokládalo se, že by mohl být rychlejší než o 10 metrů delší, modernější a dražší trimaran Banque Populaire V. 


Ještě nejsme v cíli

IDEC Sport je sice před cílem, ale ještě není v cíli. 2000 mil je zlomek celkové vzdálenosti, ale jachting je technický sport a selhat může cokoli. Loď již má za sebou plavbu kolem světa a je unavená. Proto se posádka nebude snažit jet na doraz, ale bude se soustředit na dojetí. Pár hodin navíc nic neznamená. 

IDEC Sport by měl být už zítra ve frontě, která ho doveze až do cíle. Vítr ve frontě bude svižný, dá se počítat s poryvy až kolem 50 uzlů. Žádná rekreační plavba. Posádka se tedy bude snažit loď brzdit. Přesto je možné čekat výkony kolem 700 mil za den. 

My držíme IDEC Sport palce. Jestli si někdo rekord kolem světa zaslouží, je to Francis Joyon a jeho malý tým. Malý a podfinancovaný. V porovnání s dalším uchazečem o stejný rekord, kterým je švýcarský tým Spindrift. 

Polohu lodi najdete zde.

 

Vytisknout
3139
Na horu