Search
× Search
Nové přístavy v Murteru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Nové přístavy v Murteru

V zátoce městečka Murter vyrostou dva přístavy a dvě kotviště s bójemi. Můžeme tak říci, že v zátoce již nebude možné stát na kotvě.

V Murteru se připravuje stavba dvou přístavů určených pro lodě místních. Vyrostou na západním pobřeží zátoky Hramina, jižně a severně od současné loděnice, která opravuje především dřevěné lodě. Součástí projektu bude také prodloužení stávajícího mola v centru města (molo s červeným světlem). Prodlouženo bude nástavcem tvaru T o rozměrech 50 x 150 m. To bude primárně určeno pro velké rybářské lodě, na jedné straně by měla být v létě k dispozici i místa pro jachty.

Asi nejhorší zprávou je ale vytvoření dvou kotvišť pro 2 x 10 lodí. V blízkosti připravovaných přístavů. Vzhledem k tomu, že chorvatské zákony zakazují kotvení ve vzdálenosti menší než je 200 m od hranice koncese, dá se předpokládat, že v zátoce Hramina již nebude možné volně kotvit. Další nepříjemností bude, že z bójek to bude pěkně daleko do města i ke břehu. Takový jachtař bez přívěsného motoru na člunu se pořádně zapotí, než se dostane ke břehu. Na druhou stranu, kdo stojí o jachtaře, který nemá ani na dinghy s přívěsným motorem?

Inu, chorvatský pohled na volné kotvení je asi takový, že každá jachta, která nezaplatí za nocování, okrádá chorvatský státní rozpočet. Pro jachtaře, kteří umí kotvit a dělají to rádi, je to špatná zpráva. Navíc se obávám, že se tato nákaza bude dále šířit. Na druhou stranu, kdo jiný má plnit státní pokladnu než cizozemští jachtaři? Mají na to novac a volební právo jim chybí. 

 

1202
Na horu