Search
× Search
Nová Jeanneau Sun Fast 30 One Design: v hlavní roli recyklace
Jan Koukal
/ Kategorie: Novinky

Nová Jeanneau Sun Fast 30 One Design: v hlavní roli recyklace

Francouzské loděnice Jeanneau a Multiplast spojily síly a postavily novou jachtu pro offshore závody ve třídě Class 30. Ta se nyní bude jmenovat Sun Fast 30 One Design a kromě drobných modifikací je oproti předchozí generaci novinkou především složení kompozitního materiálu, v němž se zračí environmentální odpovědnost.

Iniciátory projektu jsou tři jachtařské kluby - francouzský UNCL, britský RORC a americký Storm Trysail Club - které chtěly oživit dění v oceánském jachtingu na 30stopých one design lodích. Vítězem soutěže vypsané trojicí klubů se stal Multiplast spolu s návrháři VPLP. Ti oslovili skupinu Bénéteau, aby jim pomohla dostát průmyslovému rozměru zakázky. V rámci skupiny Bénéteau pak padla volba na Jeanneau.

Tradiční velké francouzské loděnice byly Multiplastem osloveny také kvůli tomu, že podmínkou zadavatele byla environmentální odpovědnost projektu. Bénéteau již má zkušenost s pryskyřicí Elium od firmy Arkema, kterou použila u lodi First 44, kde se osvědčila. A tak na ni vsadila i v tomto projektu.

Použití inovativní pryskyřice je hlavní změnou oproti předchozí variantě Class 30. Elium je termoplastická pryskyřice, která je zhruba z jedné pětiny vytvořena z recyklovaného materiálu, především ale může být sama kompletně recyklována. Konkrétně má proces recyklace vypadat tak, že celé díly z kompozitu by mělo být možné separovat na vlákno a matrici. Z hlediska mechanického má mít pryskyřice stejné vlastnosti jako ty tradiční, podobná je i hmotnost. Podle vyjádření Jeanneau bude Sun Fast 30 One Design první sériově vyráběnou recyklovatelnou plachetnicí na světě.

Zahájení výroby předcházely tři roky vývoje. Během nich došlo ve světové ekonomice k takovým turbulencím, že dodavatel nakonec nebyl schopen dostát podmínce zadavatele, aby se pořizovací cena nové jachty vešla do 100 000 eur.

Jachta se bude stavět v loděnici Cheviré blízko Nantes. První loď by měla být spuštěna na vodu v dubnu 2023. Více informací zde.

 

332
Na horu