Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Nic než karbon
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nic než karbon

Francouzský výrobce jachtařské takeláže AG+ Spars z města Rochefort otevírá nový provoz, který se bude věnovat výhradně výrobě karbonových stěžňů, ráhen a profilů. Na tento segment se chce postupem času zaměřovat stále více.

AG+ Spars začala vyrábět stěžně z uhlíkových vláken již před několika lety. Bývalý jachtař a spolumajitel firmy Jean-François Nevo považuje za nezbytné rozšířit sortiment karbonových stěžňů. „Po karbonových stěžních je velká poptávka. Chceme ji nejen uspokojit, ale především vyrábět krásné kusy i pro velké lodě. Dosud jsme byli schopni vyrábět stěžně pro jednotrupé lodě do délky 35 stop a vícetrupé lodě do délky 34 stop. S novým provozem můžeme jít až na 65 stop,“ uvedl Nevo. První stěžeň o délce 22 metrů by měl být dokončen ještě v listopadu.

Jean-François Nevo vede AG+ Spars od roku 2002, kdy ji společně s bratrem Laurentem, rovněž jachtařem, koupili. Do nového provozu investovali v přepočtu zhruba 30 milionů korun.

Firma neinvestuje jen do výroby, ale i do lidského kapitálu. Nedávno oznámila příchod Alaina Bouchera, uznávaného odborníka, který pracoval ve společnostech Lorima a Axxon a v AG+ Spars posílí tým čtyř inženýrů odpovědných za dimenzování a konstrukci stěžňů.

Do konce letošního roku má na karbonových stěžních v nové továrně pracovat 10 zaměstnanců, cílem firmy je rozšíření počtu na 20. Dosud AG+ Spars dodává asi 30 až 40 stěžňů ročně. Karbonové stěžně z toho tvoří jen deset procent, na obratu se však těchto pár kusů podílí 60 procenty. Od roku 2024 chce firma dodávat přibližně 60 kusů ročně, přičemž podíl karbonových stěžňů má vzrůst na 60 procent.

288
Na horu