Search
× Search
Nic není na lodi tak snadné, jak to vypadá
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Nic není na lodi tak snadné, jak to vypadá

Potřebujete na lodi opravit prkotinu. Práce na… Když budu pesimista, tak maximálně na hodinu. Kolik času si musím na takovou opravu rezervovat? Vzhledem k tomu, že jisté zkušenosti již s pracemi na palubě a v podpalubí mám, řekl bych, že den. Možná dva!

Pokud se vám výše uvedené nezdá, doplním, proč tomu tak vždy, nebo alespoň většinou, je.

První odstavec by možná nemusel docela platit u nových jachet, ale na těch zase tolik práce nebývá. I když, dostat se na některá místa, k některým šroubům, k dílům schovaným na nejnepřístupnějších lokalitách, není žádná sranda.

Mohu uvést jeden jednoduchý příklad. Na naší bývalé školící jachtě jsme potřebovali instalovat nové relingové sloupky. Jednoduchá záležitost. Na první pohled. Patku sloupku drží 4 šroubky. Stačí staré povolit a nainstalovat patku novou. Na první pohled práce na půl hodiny, když to přeženu.

Brzy se ale ukáže, že je to jinak. Docela jinak. Aby do lodě kolem šroubů neteklo, jsou matky šroubů zalaminované pod palubou. Dvojici šroubů na patce se podaří relativně snadno povolit. Dva další ne. Zalaminované matky se po desítkách let v laminátové kapse protáčejí. Bude třeba se k matkám dostat.

Místa, kde jsou matky, najdeme z podpalubí snadno. Jsou to takové bulky, takové nádory v místě patky sloupku. Zrovna sloupek, ke kterému se potřebujeme dostat, je těsně vedle přepážky ve skříňce.

Nádor je třeba odříznout, aby se odhalila matka. Do skříňky se však nedá vlézt s žádným nástrojem, který máme k dispozici, elektrický multitool, který by vše snadno odřízl, se dovnitř nedostane. Nezbývá tedy než ruční odřezávání, odsekávání, odbrušování, sakrování, nadávání, sprostá slova.

Nakonec se sice podaří k matkám dostat, ale není to za 30 minut, ale něco mezi polovinou a celým pracovním dnem, když vezmeme v úvahu, že vše je potřeba začistit, obrousit, urovnat, uklidit vzniklý bordel.

A takových sloupků je na palubě osm. Nepočítám-li přední a zadní koš. Některé jsou překvapivě lépe, jiné výrazně hůře.

Možná si řeknete, že výše uvedené je výjimka. Z vlastní zkušenosti si to nemyslím. Takto je to na palubě a v podpalubí se vším. Co na první pohled trvá hodinu, je práce na den a celou kupu nadávek.

Je s tím třeba počítat. A to nejen u práce, kterou si děláte sami, ale i u té, kterou zadáte někomu jinému, což se projevuje na ceně. Téměř vždy se najde nějaký zádrhel, který nečekaně ovlivní běh času v neprospěch majitele jachty.

To je taková specialita, která k vlastnictví lodě patří stejně, jako stěžeň na plachetnici.

547
Na horu