Search
× Search
Nexus U-Boat Worx - důstojná hračka k superjachtě
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Nexus U-Boat Worx - důstojná hračka k superjachtě

Kdo se rád potápí a má přebytečných 5,3 milionu eur, může sáhnout po nové ponorce U-Boat Worx od společnosti Nexus. Tato hračka pro necelou desítku pasažérů představuje značně odlišné pojetí podvodního plavidla oproti tomu, jemuž jsme zvyklí říkat ponorka.

Osobní zkušenost s pobytem v klasické ponorce pro vojenské využití má málokdo. Většina z nás si nějaký obrázek udělala jen na základě dokumentárních či hraných filmů a asi jen minimum z nás by chtělo trávit čas v něčem, co vypadá jako obří kovový falus plující hlubinami. Jen z těch záběrů člověk dostane záchvat klaustrofobie.

Na opačném konci „ponorkového spektra“ jsou civilní osobní ponorky pro jednu až dvě osoby, které bývají k vidění vedle vodních skútrů v garážích superjachet. Ty jsou určené k průzkumu okolí lodi a k obdivování krás podmořského světa.

Nová ponorka U-Boat Worx od společnosti Nexus má mnohem blíže k druhému z obou přístupů. S tím prvním ji pojí především větší kapacita. Skleněný trup dává jasně tušit, k čemu je podvodní plavidlo určené.

Vlajková „loď“ společnosti Nexus pojme devět osob a výrobce tvrdí, že jeho eliptická kapsle nabízí o čtvrtinu více místa je tomu u největších konkurenčních ponorek v tomto segmentu.

Necelá desítka pasažérů se tak může usadit na otočných sedadlech a ponořit se až do hloubky 200 m. Manévrování obstarává deset tichých trysek, které umožňují plavidlu plout jakýmkoli směrem. Výhled je takřka neomezený. Pohon zajišťuje li-ion baterie s dobou provozu 18 hodin.

 

Technické parametry

Celková délka 4,9 m

Šířka 2,9 m

Ponor 2,45 m

Výtlak 11 t

Baterie 62 kWh

Maximální hloubka ponoru 200 m

Maximální čas ponoru 18 h

Nejvyšší rychlost 3 kn

Cena 5,3 milionu eur

366
Na horu