Search
× Search
Německá diverze v Pule
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Německá diverze v Pule

Diverzní skupina německé armády pronikla do přístavu v Pule a těžce poškodila chloubu chorvatského námořnictva.

Dvojice záškodníků z NSR pronikla pod rouškou tmy do pečlivě střeženého přístavu v Pule. Cestou zlikvidovala hlídku (bez hlesu) a dostala se až na jeden z klenotů chorvatského námořnictvla trabakul Hrabri. Sofistikovaný stroj se vyškoleným německým odborníkům na diverzní akce podařilo odvázat, nastartovat a odplout.

Cestou na volné moře jim ale zahradil cestu plně vyzbrojený leut Neustrašivi. Dvojice záškodníků poznala, že cesta na moře je zablokována. Proto se rozhodla způsobit maximální škodu chorvatskému námořnictvu, narazila s trabakulem do mola a dala se na útěk.

Chorvatská policie zahájila po diverzantech pátrání.  Trabakul Hrabri se podařilo chorvatskému sboru dobrovolných hasičů (vatrogasci) zachránit před potopením. Kapitán leutu Neustrašivi Goran Stojčić byl prezidentem jadranské republiky Zoranem Milanovićem vyznamenán nejvyšším vojenským vyznamenáním (Za hrdinství).

poznámka redakce: protože naše znalosti chorvatského jazyka jsou spíše chabé, dovolujeme si přiložit originál článku, ze kterého jsme vycházeli.

3197
Na horu