Search
× Search
Nejvyšší stěžeň na světě před Hvarem
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nejvyšší stěžeň na světě před Hvarem

Nekaleko přístavu Hvar u Paklených otoků stála včera zakotvená jachta M5. Je to největší jednostěžňová jachta na světě a zároveň jachta s nejvyšším stěžněm, který je o polovinu vyšší než pražská Petřínská rozhledna.

Stěžeň jachty M5 je od vodní hladiny vysoký bez několika decimetrů 90 metrů. Původní jméno jachty, která byla na vodu spuštěna v roce 2004, bylo Mirabella V. Jachta byla původně dlouhá 75,2 metru, ale v roce 2014 prošla přestavbou a byla prodloužena na 77,6 metru. Novému majiteli tam prostě 2 metry chyběly. Šířka jachty je bez 18 cm 15 metrů. To je šířka odpovídající 1,5násobku tenisového kurtu. Maximální ponor jachty je 10,2 metru, tedy přibližně jako dům o třech patrech.

Jachtu si nechal postavit CEO půjčovny automobilů AVIS Joseph Vittoria a sloužila pro charterové plavby. Novým majitelem je Rodney Lewis, který ji přejmenoval na M5. Jachta zároveň prodělala generálku a byla prodloužena. Dnes již není určena na pronájem.

M5 byla postavena v loděnici VT Shipbuilding v britském Southamptonu. Na rozdíl od jiných podobně velkých jachet, které jsou vyrobeny ze železa nebo hliníku, byl pro trup M5 použit laminát.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Nejvyšší stěžeň na světě.
Výška stěžně této jachty je 88,50 m. Jak jsme již uvedli, je to o polovinu více, než je výška Petřínské rozhledny. Jachta není schopna proplout pod žádným mostem na světě. Plocha plachet je až 3380 m2, což je více než 3/5 fotbalového hřiště. Přední plachta genoa o ploše 1833 m2 je největší kdy vyrobenou plachtou na světě, kromě spinakerů.

Na palubě jachty je k dispozici motorový člun o délce 9 metrů, několik plachetnic Laser, vodní skútry, člun na tahaní lyžařů, několik kajaků a tři dálkově ovládané modely jachty M5. Na přední palubě jsou prohlubně sloužící k uložení pomocných člunů, nebo po napuštění jako bazény.

Když byla jachta určena k charteru, pronajímala se za 420 000 USD za týden. 14 týdnů charteru vydělalo na roční provozní náklady.

M5 je určena pro 12 hostů.

 

37611
Na horu