Search
× Search
Největší zakázka na rotorové plachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Největší zakázka na rotorové plachty

Firma Norsepower zabývající se vývojem a výrobou rotorových plachet, získala největší zakázku na své Rotor Sail v historii. Vypadá to, že více než 100 let staré inovaci fouká čerstvý vítr do plachet.

Nezvyklý druh… Řekněme plachty, se nazývá Flettnerův rotor. Jedná se o svislý válec, který roztočí elektrický motor. Fouká-li vítr, vzniká na točícím se válci vztlak, který je kolmý na směr větru. Je to dáno (stejně jako na plachtě) tím, že na jedné straně rotoru je vítr rychlejší (menší tlak), na straně druhé pomalejší (větší tlak). Výsledkem je síla, která rotor tlačí směrem do menšího tlaku.

Rekordní objednávku zadalo francouzské rejdařství Louis Dreyfus Armateurs SAS. Rotorovými plachtami chce vybavit trojici svých nově stavěných RoRo lodí, které jsou určeny na přepravu velkých dílů pro kompletaci letadel Airbus přes Atlantik. Lodě budou vybaveny i motory, ale rotory budou snižovat spotřebu.

Video Norsepower

Video Norsepower

Jak funguje Flettnerův rotor
Každá z lodí bude vybavena šesticí rotorů vysokých 35 metrů. Další inovací bude využití routingového softwaru, který bude optimalizovat trasu dle počasí. Půjde tedy o program, který se již dlouhodobě využívá v závodním jachtingu. Novinkou je i systém Norsepower Sentient Control, který bude ovládat jednotlivé části systému plachet v reálném čase. Na rozdíl od minulých řešení bude každá plachta ovládána zvlášť a budou se brát v úvahu i interakce mezi nimi.

Podle odhadů by měla nová flotila produkovat v roce 2030 jen 50 % emisí CO2 na transatlantické trase oproti současnosti.

390
Na horu