Search
× Search
Největší visutý most na světě připraven k provozu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Největší visutý most na světě připraven k provozu

Největší visutý most na světě spojuje Evropu a Asii v Turecku. Most nesoucí název Canakkale 1915 se klene jako jediný přes úžinu Dardanely. Dříve byla doprava z jednoho břehu na druhý odkázána na trajekty.

Délka celého mostu včetně přivaděčů je 4608 metrů, rozpětí sloupů střední části činí 2023 metrů, což je o 32 metrů více než u mostu Akashi Kaiyö v Japonsku. Výška středových sloupů mostu je 318 metrů, vozovka je téměř 73 metry nad mořskou hladinou. Šířka vozovky přesahuje 45 metrů, tři pruhy a chodník v každém směru.

Image
Většina čísel vázajících se k mostu má nějakou symboliku. Vypadá to, že neomezený vládce Turecka vedl při nákresech mostu ruku architektů. Číslo 1915 v názvu mostu spolu s výškou sloupů 318 metrů jsou připomínkou tureckého vítězství v bitvě u Galipoli 18.3. 1915. Rozpětí mezi sloupy 2023 metrů je oslavou století od založení Turecké republiky.

Je vidět, že Recip Tayyip Erdogan je muž nezměrné odpovědnosti nad státem, národem i historií Je otázkou, jestli jeho rozhodnutí se snižují jen na úroveň velkých infrastrukturních staveb, nebo má na starosti i takové detaily, jako připouštění plemenných býků v zemědělství, jako tomu bylo na porevoluční Kubě. Inu člověk mnoha talentů…

2245
Na horu