Search
× Search
Největší turbína = 260 m
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Největší turbína = 260 m

Vzniká největší větrná turbína. Jmenuje se Heliade-X. Bude mít výšku 260 metrů. Petřínská rozhledna má 60 m. Eiffelova věž i s anténou výšku 324 metry. 

Bude to kolos a jeho výrobcem bude firma GE. Do vývoje se v příštích letech rozhodla napumpovat 400 milionů USD. První prototyp by měl být hotov příští rok, první kusy určené k běžné instalaci opustí bránu fabriky o 2 roky později.

Větrník o výkonu 12 MW vyrobí za rok 67 GWh. To stačí k zásobení 5000 domácností proudem. 

Délka jednoho listu vrtule bude 107 metrů. To je více než fotbalové hřiště. Průmět rotoru bude 220 m. 

Velké větrné elektrárny pro větrné parky v moři vyžadují menší počet základů v mořském dně, jednodušší kabelovou síť, méně údržby. Lodě stavící větrné parky však budou muset být schopné, takové giganty přepravit. 

Je třeba říci, že holandské a německé firmy již staví větrné parky, které nejsou závislé na dotacích, ale jen na tržních cenách elektřiny. 

Vypadá to, že až naše politická parta prosadí dostavbu jaderných elektráren, budeme mít na dlouhá desetiletí nejdražší elektřinu v Evropě. A zaplatí to malí spotřebitelé, protože velké firmy nebudou moci bláznivé ceny platit, protože by byly nekonkurenceschopné. Čekají nás světlé zítřky.

2821
Na horu