Search
× Search
Největší nepřítel ledničky
Daniel Vodička

Největší nepřítel ledničky

Největším nepřítelem chladničky jsou hory kartonů piv, které předtím strávily půl dne v rozpáleném kufru vozu. Naložíte-li tuto zásobu a vyplujete na noc na kotvu, určitě se vám nepodaří dosáhnout obstojné teploty svého oblíbeného nápoje. Navíc řádně pošramotíte zdravotní stav lodních akumulátorů.

Zůstáváte v maríně?

Něco jiného je, pokud se chystáte vyplout z maríny až v neděli ráno a budete celou noc stát na přípojce elektřiny. To je možné využít k vychlazení velkého množství zásob na zbytek cesty. Vyplouváte-li na moře až druhý den, je vhodné naložit lednici zásobami co nejdříve, aby bylo možné co nejdéle využít připojení do sítě. Ani v tomto případě ale není vhodné naložit lednici plnou nápojů po okraj. Výkon lednice nejspíše nebude dostatečný k jejich vychlazení. Naložte do lednice potraviny, které chlad nezbytně potřebují, přidejte nápoje na den až dva. Jakmile bude vše vychlazené, můžete pomalu přidávat další nevychlazené nápoje. Po jednom, po dvou, abyste zbytečně neohřívali obsah lednice velkou náloží. Je třeba přemýšlet o výkonu lednice.

Často jachtaři nadávají na nekvalitu lodních lednic. Přitom naprosto nerespektují jejich možnosti, jejich výkon.

Vyplouváte v sobotu večer na kotvu?

V takovém případě dejte do lednice jen věci nezbytné. Necháte-li při stání na kotvě naplněnou lednici zapnutou, buď vytlučete servisní baterky, nebo se lednice automaticky vypne poté, co po několika hodinách příliš klesne napětí v akumulátorech.

Potřebujete-li nutně zchladit obsah chladničky, nešetřete a kupte pytel, nebo ještě lépe blok ledu, který s vychlazením pomůže.

Plná lednice lepší

Máte-li obsah lednice řádně vychlazený, menší ztráty nastávají při jejím otevření ve chvíli, kdy je plná a nikoli prázdná. Chladné věci udržují chlad. To se týká především lednice plněné zpředu. Pokud plnou vychlazenou lednici na noc vypneme a nikdo už ji neotvírá, obsah zůstane do rána studený a lodní akumulátory vás pochválí.

Pozor na výparník

Mnohé posádky plní lednice ovocem a zeleninou. Pomineme-li fakt, že například rajčata se v lednici ani pořádně nerozvoní, proto je lepší je skladovat mimo, je třeba pozorně zvažovat, kam plné pytle ovoce a zeleniny umístíme. Velmi často se podaří mnohé znehodnotit již první noc. Největším nepřítelem je výparník. Co bude natlačené na výparníku, zmrzne a znehodnotí se. Podobné nebezpečí hrozí na spodku lednice, kterou se zuřivě snažíme vychladit. Zima je dole a zima může znamenat i mráz ve chvíli, kdy na vršku lednice se vše zdá ještě teplé.

 

1294
Na horu