Search
× Search
Nejtěžší, nejosamělejší, nejemotivnější…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Nejtěžší, nejosamělejší, nejemotivnější…

Která regata na světě je nejtěžší? Vyžaduje nejvíce odvahy, nejkomplexnější jachtaře, velkou porci štěstí a technologicky nejvyspělejší lodě?

Pro laiky má nenápadný název. Jmenuje se Vendée Globe. Je to sólový závod kolem světa. Bez jediné zastávky, bez možnosti přijmout pomoc, závod trvající nejméně 74 dny. Někteří ale stráví na trati i dvojnásobek času.

Životní cíl

Vendée Globe je vrcholem pro všechny sólové jachtaře. Je to závod pořádaný jednou za čtyři roky. Tuto regatu dokončilo méně závodníků, než kolik vylétlo lidí na oběžnou dráhu. Jsou tací, kteří vítězství v této regatě podřídili celý život.

Ve Francii se rozloučíte se svými blízkými a když budete dost dobří a budete mít velkou porci štěstí, postavíte se na pevnou zemi znovu až za 80 dnů ve Francii. Za sebou budete mít sólovou plavbu kolem světa.

Alex Thomson

Podívejme se na zřejmě nejznámějšího sólového jachtaře posledních let. Alex Thomson a jeho Hugo Boss. Od roku 2004 byl na startu všech ročníků závodu. Dvakrát nedojel, jednou byl třetí, naposled druhý. Nyní podřizuje naprosto vše tomu, aby se stal prvním Angličanem, který Vendée vyhraje. A nejen prvním Angličanem, ale i prvním ne-Francouzem. Má vynikající sponzory, nejdražší loď, podřizuje vše jedinému cíli…

Statisíce diváků

Vendée Globe startuje v Les Sables d´Olonne na západním pobřeží Francie již za 20 dnů. Závodníky běžně vyprovází na moře, a dělí se s nimi o emocemi nabité chvíle, až půl milionu diváků na místě. Je to více, než kdy sledovalo na stadionu fotbalový zápas.

Jednoduchý koncept

Po startu z Les Sables již nesmí závodníci přijmout cizí pomoc, nesmí vystoupit na pevnou zem, nikdo nesmí vstoupit na jejich loď. Jedinou výjimkou je závada těsně po startu. V takovém případě se mohou vrátit zpět do Les Sables a mohou ještě jednou odstartovat.

Pravidla neznají výjimky. Vyprávět o tom může například švýcarský jachtař Bernard Stamm. Kvůli opravám kotvil v zátoce ostrova kdesi jižně od Nového Zélandu. Jeho jachta začala vléci kotvu a než Stamm dokázal zasáhnout, skočili mu na palubu dva chlapi z ruské výzkumné lodě kotvící nedaleko. Chtěli mu pomoci… Bernard Stamm byl za porušení pravidel diskvalifikován.

Cíl závodu je opět v Les Sables. Ti šťastní mají v té chvíli za sebou sólovou plavbu kolem světa. To je čin, který má nesmírnou cenu. I sám o sobě. Není nutné zvítězit. Stačí si to představit. Sednete na jachtu, vyplujete a nonstop obeplujete svět. To je velký!

Emoce

Image
O začátcích vypráví veterán Loick Peyron.
S výše zmíněným souvisejí emoce. Emoce závodníků, i emoce na straně diváků. Ve zmenšujícím se světě přeplněném lidmi představuje sólová plavba kolem světa jedno z posledních dobrodružství. Stále jde o podobné hrdinství jako před více než sto lety, kdy se na první sólovou plavbu kolem světa vydal Joshua Slocum. Není to samozřejmě stejné, ale je to podobné…

Emoce jsou nejviditelnější při startu a v cíli. Mnozí z těch, kteří bez mrknutí oka překonávají sólo oceány, se neubrání slzám. Ten závod, ten okamžik má sílu.

Závod startuje za pár dnů. Zatím se podívejte na výpověď jedné z legend závodu Loicka Peyrona o vzniku této speciální regaty, na jejíž start se letos postaví 33 nejstatečnějších.

Vendée Globe je plnohodnotnou regatou, sportovním utkáním na největším hřišti, které je k dispozici. Navzdory tomu také zůstává i velikým dobrodružstvím a mimořádnou ukázkou lidské vůle.

 

2523
Na horu