Search
× Search
Nejkrásnější chorvatská zátoka?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Nejkrásnější chorvatská zátoka?

Která zátoka v Chorvatsku je nejkrásnější? Na tuto otázku se určitě sejde více odpovědí. Adeptů na medaile bude hodně a určitě by postoupily do finále i na evropském šampionátu. Jednou z nich bude bezesporu Mala luka na Krku.

Všichni jachtaři jezdí hledat krásu na jih. Severně od Zadaru je taková Terra Incognita. Divoké území, kde vládne bóra, kam se z jachtařů vydává málokdo. Přitom je možné zde najít mnoho malých zátočin s oblázkovými plážemi a další zajímavá místa.

Jedním z nich je jihovýchod ostrova Krk. Zde se nacházejí dvě krásné zátoky. Vela luka a Mala luka. Jedna je krytá od severu, druhá od jihu. Obklopené jsou měsíční krajinou na první pohled bez vegetace. Dílo bóry, která v oblasti Senje fouká maximální silou.

Foto Daniel Vodička

Foto Daniel Vodička

Okolí zátoky bylo dříve obdělávané.
Mala luka je mělká zátoka, kde je hloubka přes 10 metrů jen při vjezdu. Dále hloubka klesá, v zadní části je pod 4 metry. Mimo osu zátoky je skalnaté dno, kde je to s kotvou divoké. Buď nedrží, nebo nejde vytáhnout. Naštěstí hloubka je malá a na dno se dostane každý…

Na břehu zátoky je provizorní hospoda. No, hospoda… Jídlo vám udělají, dají vám napít. Sedíte venku a rezervace nedělají. Kuchař vaří do 19:30. Spartánské podmínky.

Okolí zátoky bylo v minulosti obdělávané. Tvrdé živobytí. Patrné jsou zbytky terasovitých vinohradů (obdělávané do čtyřicátých let 20. století), zdi dělící pozemky, trosky kostelíka pocházejícího nejpozději ze začátku 15. století, pevnost na brdu mezi zátokami. Zbytky osídlení se datují do antických dob, pevnost Corinthia na kopci do období Byzance, respektive císaře Justiniána v 6. století. Hlídala strategicky významná Senjska vrata.

Foto Daniel Vodička

Foto Daniel Vodička

Vedlejší Vela luka.
Vše je dnes porostlé jen travou, kterou spásají ovce a jinou nepatrnou suchomilnou vegetací. Nevynechejte výšlap k pevnosti Corinthia nad zátokou, odkud je pohled i na vedlejší Velu luku. Cesta je značená červenou značkou, Začíná na konci zátoky Mala luka.

Při západu slunce se vám vodní hladina v zátoce bude brzy skrývat ve stínu, zatímco okolní kopce září ve zlatavém světle soumraku. Zvláštní sežehlá krajina má své kouzlo a zapůsobí na (skoro) všechny návštěvníky.

Foto Daniel Vodička

Foto Daniel Vodička

Pohled z pevnosti Corinthia.
Zátoka je zajímavým tipem pro ty, kteří se vydají do krajiny ovládané bórou. V létě není problém si pro cestu sem najít dny, kdy bóra nefouká. Před ostatními větry jste v zátoce krytí.

Je-li předpovídaná bóra, fouká zde mimořádně silně. V takovém případě není ani úkryt ve vedlejší Vele luce bezpečný. Zátoka se zdá býti krytá, ale dovnitř se dostávají vlny bórou vyvolané, které se pak odráží od strmých stěn Vele luky.

Foto Daniel Vodička

3955
Na horu