Search
× Search
Nejhezčí jsou ze dřeva…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky, Stavba a údržba

Nejhezčí jsou ze dřeva…

Anglická loděnice Spirit Yachts vyrábí jachty ze dřeva. Jsou to skvosty, které se dají v mnohém srovnávat se šperky. Nyní například dokončují Spirit 50CR, která bude na vodu spuštěna v létě.

CR v názvu znamená cruiser-racer. Je určená pro regatový okruh klasických jachet, spíše pro denní plavby než pro nějaké velké výpravy. V podpalubí je klasická majiteská kajuta na přídi, jedna zadní kajuta a lůžko za navigačním stolkem. Jedno lůžko je navíc možné vytvořit v salonu.

Ze dřeva je vyroben trup jachty, paluba i nástavba. Využita je moderní technologie, která zajišťuje vynikající hmotnost trupu, ale také výbornou odolnost vnějším vlivům. Jachta dlouhá 49 stop má díky tomu výtlak jen 8200 kg.

Foto Spirit Yachts

Foto Spirit Yachts

U laminátových jachet není zapuštěná lukna problém. U lodě dřevěné to znamená mnoho práce navíc.
Dřevo má ale i své nevýhody. Je to především vysoká cena, protože výroba touto technologií je velmi pracná. Stačí se podívat například na dřevěnou konstrukci, která se skrývá pod luknou zapuštěnou do paluby. Co vidíte na obrázku, najdete pod všemi luknami na palubě. Na první pohled je jasné, že podobná práce je několikanásobně dražší než stavba laminátové jachty pomocí kopyta. Výsledkem je ale překrásná jachta jak na palubě, tak i v podpalubí. Podívejte se na fotografii rozestavěné (nebo i hotové) přední kajuty.

Již jsme se zmínili o nízké hmotnosti jachty. Na hranici 8 tun se běžně pohybují 40 stop dlouhé laminátové turistické jachty. Je to dáno samozřejmě nejen použitým materiálem, ale také úzkým trupem, karbonovým stěžněm a ráhnem a například i motorem, který má výkon jen 39 HP.

Podívejte se na tuto nádhernou jachtu, která je jedním ze symbolů britského lodního stavitelství.

Parametry

Celková délka

14,95 m

Šířka 

3,50 m

Výtlak

8200 kg

Délka na vodorysce

10,50 m

Ponor

2,05 m

Výkon motoru

39 HP

Nádrž na palivo

270 l

Nádrž na vodu

400 l

Více

www.spirityachts.com

3733
Na horu