Search
× Search
Nejde vytáhnout hlavní plachta?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Nejde vytáhnout hlavní plachta?

Jste na lodi s klasickou hlavní plachtou a nedaří se vám ji pořádně vytáhnout? S pravděpodobností hraničící s jistotou jde o nepovolené refy. Ale pozor, nejen na zadním lemu, ale i u lemu předního.

Většina jachet s klasickou hlavní plachtou dnes používá refování jedním lanem. Znamená to, že jediným lanem dotahujete při refování jak přední lem dolů, tak i zadní lem dolů a dozadu. Výrobci tvrdí, že výhodou je, že nemusíte chodit ke stěžni. Já si to nemyslím, a navíc vznikají nové problémy. Jedním z nich je problematické vytahování plachty, pokud si refy dotáhnete.

Máte dotažené refy a potřebujete plachtu vytáhnout. U klasického refování stačí povolit ref, který dotahuje zadní lem. Povolíte stoper refu, vytáhnete ref z ráhna a plachta může jít nahoru.

U refování jedním lanem nezapomeňte vytáhnout také přední lem u stěžně z ráhna, jinak se budete s vytahováním plachty pěkně dřít. Dokonce budete mít pocit, že je tam nějaká chyba, která vytažení brání.

Není. V 99 % případů není. Je to jen uvolnění refu vpředu u stěžně i vzadu. Lano se láme přes několik kladek a výsledkem je takové tření, že je plachta téměř nevytáhnutelná.

Někteří pořádkumilovní jedinci při stahování plachty mají tendenci refovací lana, která vlají z ráhna, uklidit, tedy dotáhnout. Nedotahujte je. Při vytahování plachty je budete muset znovu vytahovat z ráhna. Lana jen hoďte do lazy bagu spolu s plachtou. Takový úklid stačí.

3471
Na horu