Search
× Search
Něco hezkého na začátek roku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Něco hezkého na začátek roku

Na veletrhu v německém  Düsseldorfu proběhne premiéra nové Hallberg Rassy 40C. Vypadá to, jako krásný jachtařský dárek do nového roku. Ideální velikost, krásná jachta a výrobce, který ke cruisingu patří podobně, jako narcis k bývalému prezidentovi ČR.

Změny v designu jachet se dotýkají již několik let i této tradiční švédské loděnice. Trupy se k zádi rozšiřují a jedno kormidlo nahrazují listy dva. To se sice negativně projevuje na manévrovacích schopnostech, ale jachta má větší výkon a v náročnějších podmínkách je lépe ovladatelná. Výhodou naproti tomu je ohromný nárůst plochy v podpalubí i na palubě. A manévrovací dovednosti doženou manévrovací propelery. 

Moderní jachta má integrovaný čelen s kotevním kováním, které je jeho součástí. Gena zasahuje jen mírně za stěžeň a usnadňuje ovládání plachet. Vysoký stěžeň je vybaven třemi páry sálingů.

Rozměrný kokpit je standardně vybaven pevným průhledným kšiltem, na nějž se instaluje sprayhood. Loděnice ale nabízí také elegantní pevný hardtop, který je pro značku HR charakteristický již několik desetiletí.

Jachty HR se sice vyrábí v malých sériích, ale loděnice nabízí i celou řadu změn proti standardu, které umožňují navolit si jachtu podle vlastních přání. Může jít o velikost kuchyně, lůžka v zadní kajutě, velikost koupací plošiny, či materiál použitý v interiéru jachty, když vyjmenujeme jen některé.

Jachta je vybavena motorem o výkonu 60 HP, což není na čtyřicítkách běžné. Nádrž na naftu, která je umístěna pod podlážkami nad kýlem, má obsah 400 l a pitné vody je na lodi dokonce více než půl kubíku.

Plocha oplachtění je ve standardu 90 m2, v upravené verzi dokonce ještě o více než 6 m2 více. Podle výpočtů designérů by rychlost jachty měla ve 20 uzlech větru na zadobok atakovat 10 uzlů. Na stoupačku by měla rychlost přesahovat 7 uzlů. při takové rychlosti není ani stoupačka trápením.

Parametry

Celková délka

13,06 m

Délka trupu

12,30 m

Délka na vodorysce

11,74 m

Šířka

4,18 m

Ponor

1,92 m

Výtlak

11000 kg

Balast

3650 kg

Plocha plachet

90,1 m2

Výkon motoru

60 HP

Nádrž na vodu

520 l

Nádrž na naftu

400 l

Design

Germán Frers

Více

Zde

 

3416
Na horu