Search
× Search
Kurzy TOP
Nazlobený Jadran
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Motorové jachty

Nazlobený Jadran

Jadran je dnes takový, jaký by v létě být neměl. V turistickém ráji to nemá bouřit, nemají tam šlehat blesky, nemá tam foukat jugo a rozhodně tam nemá pršet!


Září má být poklidné. Teploty mají klesnout na příjemných 25°, letní vítr má utichnout a moře má být stále teplé. Prostě příjemný čas pro ty, kteří nemilují srpnové běsnění.
Počasí si ale nenechá diktovat normy od turistických kanceláří. Je to fracek, který si vždy udělá jen to, pro co se sám rozhodne. 

Tak je tomu i nyní. Od západu se nad Jadran přesouvá tlaková níže a to včetně přidružených front. Jak říkají tamní meteorologové: Ciklona s frontalnim poremećajem premješta se preko Jadrana dalje na istok.


Co to v praxi znamená? Jugo do 35 uzlů, místy až do 50 na otevřeném moři. Mimo hradbu ostrovů vlny o výšce až ke 3 metrům. Do toho bude přecházet fronta, to znamená bouřky, silný vítr v poryvech a minimální viditelnost kvůli prudkým srážkám.

Taková je tedy situace na Jadranu. Počasí nic moc. Pokud jste na kotvě, dávejte pozor. Vítr se bude při přechodu fronty měnit. Tak ať jste na to připraveni. Nenechte se nachytat se spuštěnými kalhotami.

Vytisknout
7068
Na horu