Search
× Search
Návrat bez rekordu
Jan Koukal

Návrat bez rekordu

Jules Verne Trophy letos nikdo nezíská. 2500 mil do cíle zbývá trimaranům Spindrift 2 a IDEC Sport. Guichard i Joyon vědí, že rekord nepřekonají. Na moři jsou 43. den a musí šetřit se zásobami.
Cesta kolem světa, Jules Verne Trophy. Nejdelší z rekordů. Trofej za nejrychlejší plavbu kolem světa pod 80 dnů drželo nad hlavou 8 týmů. Osm týmů, jen 6 skipperů. První z nich, Bruno Peyron, dokázal rekord překonat ještě dvakrát. V roce 1994 se o vedení lodi ENZA New Zealand podělili Robin Knox-Johnston a Petere Blake. V roce 1997 následoval Olivier de Kersauson, který poprvé na nejdelší trati zabojoval s trimaranem. Po pěti letech mu sebral rekord znovu Bruno Peyron. V roce 2004 to byl opět de Kersauson a o rok později naposledy Bruno Peyron. Byl to také poslední rekord na katamaranu. Následovala léta nových lodí. Nejprve trimaran Groupama 3 (dnes se zkrácenou takeláží IDEC Sport) pod vedením Francka Cammase a naposled v roce 2012 Loick Peyron na Banque Populaire V. To je dnes Spindrift 2.
Rekordní čas 45 dnů, 13 hodin a 42 minut zůstane letos nepřekonán. Během pokusu o rekord to ale vypadalo dlouho nadějně. Rekord pro Spindrift 2 na rovníku, u mysu Dobré naděje, u Austrálie a dokonce i u mysu Horn. Pomalejší IDEC Sport byl na tom hůře. Na rovníku byl před Banque Populaire V, ztrácel však u mysu Dobré naděje. Následoval nejrychlejší sprint přes Indický oceán všech dob a srovnání kroku s rekordem u Nového Zélandu. Nečekané bezvětří v Pacifiku znamenalo ztrátu u Hornu a pomalý Atlantik na sever již jasně ukázal, že letos není na rekordy dobrý rok.
Jen pro představu. Držitel rekordu Banque Populaire V dokázal od Hornu k rovníku doplout za 7 dní a 4 hodiny. Před ním Groupama 3 za 9 dní a 16 hodin. A to i přibližně odpovídá času Spindrift 2.
Rekordní pokus tedy byl ztracen v Atlantiku. U Hornu měl Spindrift 2 náskok 500 mil, na rovníku ztrátu 800 mil. Stále ale žila šance na rekord. Žila šance na alespoň malé zlepšení. Rozplynula se v neděli. Banque Populaire V musel plout od rovníku k cíli velkou oklikou. Pro Spindrift 2 žila šance, že by si mohl cestu zkrátit. V neděli tato šance padla. 

Šetřit materiál,…
Na Spindrift 2 posádka zvolnila. Dostává se do prudkých bouří severního Atlantiku. Vítr 50 uzlů a rozjebané moře před přídí. To jsou nebezpečné podmínky. Není-li šance na rekord, není proč riskovat. Proto Guichard sundal nohu z plynu.

…nebo letět na ostří nože?
IDEC Sport a jeho skipper Francis Joyon se zatím nezdají, že by se chtěli držet zpět. Poslední dny letí, co to dá. V posledních 24 hodinách dokonce na dlouhé chvíle překonávali hranici 40 uzlů. Ručička rychloměru nejednou pokořila 45. Joyon se nevzdává. Rekord kolem světa je mimo hru, ale je tu také rekord od rovníku do cíle, který drží Groupama 3. Má hodnotu 6 dnů a 10 hodin. Ten chce Joyon překonat. Stále je tedy co sledovat. Navíc mají před přídí Spindrift 2 a to by se mělo napravit…
Když není na čem vařit
IDEC Sport je poháněn do cíle také hladem. Zásoby na rekordní plavbu počítaly s rekordem. Ten se překonat nepodaří. Jídlo by na lodi ještě bylo, ale plynu na ohřátí vody je jen poslední láhev. Poslední malá láhev znamená, že je třeba maximálně šetřit. Bez horké vody není ani jídlo. Instantní stravu studenou vodou nezaleješ. A když zaleješ, nerehydruješ.

Polohu lodí najdete zde a zde.

Vytisknout
3595
Na horu