Search
× Search
Návod na pohodovou letní plavbu 1
Daniel Vodička

Návod na pohodovou letní plavbu 1

Vrchol jachtařské sezóny se blíží. Na moře se vydávají zkušení i začátečníci. V příštích dnech přineseme několik rad, které pomohou jedněm i druhým. Základem je, aby dovolená proběhla v klidu, bez nervů a starostí.

Mnoho mil = málo zábavy

Kolik je třeba uplout mil za týden? Má to být 200, 250, nebo dokonce 300 mil? Myslím, že ne. Většina z nás se spokojí s mnohem kratší vzdáleností. Méně je v tomto případě více. Vyplouvám-li v neděli a noční plavby nejsou mým šálkem kávy, mám na konzumaci mil 5 dnů. V pátek už je lepší být nedaleko domovského přístavu. Například 250 mil za 5 dnů znamená 50 mil za den. Budu-li konzervativně počítat průměr 5 uzlů, znamená to 10 hodin plavby. A žádný čas na rekreaci…

Je mnohem lepší, uplout za den 20 mil a třikrát se přitom vykoupat než polykat celý den míle. Zastavit se na kávu, prohlédnout si vesnici. Není třeba během jediné plavby navštívit vše. Dvojnásob to platí, jsou-li na palubě děti.

1/3 ku 2/3

Vydáváte-li se někam dále, doporučujeme vám během první třetiny týdne se dostat do nejvzdálenějšího bodu plavby a zbytek týdne se vracet. Díky tomu se zbavíte stresu při návratu, který může být podtržen například i nepřízní počasí. Budete-li se řídit tímto pravidlem, měli byste eliminovat chvíle, kdy se musíte pouštět na moře v situacích, na které se necítíte.

Kdy jsou přístavy prázdné?

Rozvoj charteru zaplnil zátoky, přístavy a kotviště. Některá místa jsou přes davy téměř nepřístupná. Jsou ale dny v týdnu, kdy toto neplatí. Jde především o pátek a sobotu, kdy je většina charterových jachet v domovských přístavech.

Většina charterových jachet se vydává na týdenní plavbu. Vyplouváte-li na 14 dnů, budete na místech vzdálenějších od charterových základen skoro sami od čtvrtka do neděle, V pátek a v sobotu bude situace nejlepší. Máte-li nějaké speciální místo, které chcete navštívit, využijte toho.

Pokračování zítra.

1024
Na horu