Search
× Search
Navionics, nebo C-map?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Motorové jachty

Navionics, nebo C-map?

Jakou používáte navigační aplikaci v mobilu? Před lety jsem si stáhl aplikaci od Navionics a používám ji bez aktualizací stále. Nyní jsem se ale na lodi setkal se C-map a ta mi dala důvod k přehodnocení mých preferencí.

Boating od Navionics

Vzhledem k tomu, že již 3 roky za aplikaci Boating od firmy Navionics nic neplatím a stále ji používám, jde o velmi dobrý poměr cena/výkon. Na původní ceně vlastně nezáleží. Myslím, že se pohybovala kolem 1100 Kč za mapy celé Evropy, pouze bez Dánska a Velké Británie. Cenou za neplacení je absence aktualizací a nemožnost používat navigační funkce, kdy vás aplikace vede do vybraného bodu. Při běžných příbřežních charterových plavbách se bez této funkce snadno obejdu, navigace v telefonu mi slouží pouze ke kontrole pozice.

Při svých plavbách často využívám predikci přílivu a odlivu, kterou aplikace Boating nabízí. V posledních letech se nejvíce plavím v Chorvatsku, kde není velký rozdíl mezi vysokou a nízkou vodou. Přesto jsou chvíle, kdy se znalost výšky vody hodí, ať už kvůli hloubce pod kýlem, změně výšky nábřeží, u kterého stojíme, nebo kvůli podjezdové výšce mostů. Prostě je to pro mě důležitý údaj.

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Z celkového pohledu jsou mapy firmy Navionics poměrně jednoduché, což beru jako výhodu. Nevýhodou jsou tu a tam na mapách křížky značící útesy, které neexistují a nikdy neexistovaly. Drobná nepřesnost. Nevím však, jestli už nebyly na aktualizované verzi odstraněny. 

V dnešní nabídce aplikace Boating již mapové pokrytí, které jsem koupil před pár lety, nefiguruje. V současné chvíli je Evropa rozdělena do několika částí. Našimi jachtaři nejčastěji navštěvovaný Jadran je možné koupit v jedné sadě s Jónským mořem za 55 EUR. Středomoří a Černé moře bez Jadranu je za 22 EUR, Balt za 40 EUR, centrální a západní Evropa za 35 EUR atd. Celkově je tedy možné říci, že Navionics přitlačil na pil s cenou a nejvíce zdražil nejčastěji užívané mapy.

C-map

Zdroj C-map

Zdroj C-map

Ukázky C-map
Výhodou aplikace C-map je především vynikající přehlednost, kdy například majáky jsou barevně vyznačeny se sektory světel přehledněji než u Navionics. Znovu se jedná o jednoduché mapy vhodné pro využití rekreačními jachtaři. Nabízí různé možnosti úprav a zobrazení map, plánování trasy, navigaci a další běžné doplňky mapové aplikace. V tomto se aplikaci Boating podobá. Navíc je zde integrovaný kotevní alarm. Jednoduchý kotevní alarm, u kterého vymezíte radius dle délky kotevního řetězu. Šikovná pomůcka.

Co je naproti tomu proti Boating od Navionics méně přehledné, jsou přílivy. Aplikace ukazuje přílivy a odlivy, ale značky se na mapě hůře hledají, zdá se jich být méně. To bych ale viděl jen jako drobné negativum.

Je tu ale ještě jedna velká výhoda. Především pro jachtaře, kteří jezdí během roku do několika různých lokalit. Cena ročního předplatného je 1250 Kč (po čtrnáctidenní zkušební verzi). Jedná se o celosvětové pokrytí. Žádné dělení do oblastí a připlácení nových map. 

C-map se pro mě stává levnější a užitečnější náhradou za stále zdražující Boating od Navionics.

4655
Na horu