Search
× Search
Nastavení twistu na hlavasce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Nastavení twistu na hlavasce

Plujete na stoupačku a přemýšlíte o nastavení twistu v horním dílu hlavní plachty. Chce to více twistu, nebo méně?

Začneme od základu. Twist je přetočení zadního lemu plachty v její horní části.

Nyní si představte, že plujete ve slabém větru. Pokud byste horní část hlavní plachty zavřeli, tedy minimalizovali twist, ztratíte rychlost, jachta nepojede. Proto ve slabém větru necháme plachtu nahoře otevřenou.
Jak toho dosáhneme? Máme povolený kiking, otěžový vozík přetáhneme mírně do návětří a povolíme otěž hlavní plachty. Vyzkoušejte si to a uvidíte, jak se plachta nahoře otevře. A loď zrychlí.

 

Druhá možnost je střední vítr. Pokud necháme v nových podmínkách hlavasku vytwistovanou (otevřený zadní lem), bude přicházet o výkon. Ve středním větru je třeba twist minimalizovat. Dosáhneme toho tím, že otěžový vozík povolíme cca na střed a dotáhneme otěž hlavní plachty.

Vítr ale dále zesílil, jachta se už příliš naklání a chvílemi se stává neovladatelnou. V takovém případě je třeba snížit výkon plachty, vypustit část větru. Znovu toho můžeme dosáhnout twistem. A budeme postupovat podobně jako ve slabém větru. Otěžový vozík níž a povolit otěž hlavní plachty. Samozřejmě s povoleným kikingem.

 

9378
Na horu