Search
× Search
Na který bok začít stoupačku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Na který bok začít stoupačku?

Jednoduchý příklad. Jste na severu Francie a chcete plout do Anglie. Vítr vane přímo do úst. Jak začnete se stoupačkou?


Předpokládáme, že vítr je stabilní. Ve Středomoří by to bylo víceméně jedno. V přílivových vodách to tak není. Musíte prostudovat přílivové proudy. Jinak budete křižovat a nic.

Podívejte se na obrázek. Obě jachty plují stejnou trasu z A do B. Obě mají stejný vítr a stejný proud. Jsme v přílivových vodách a proud se cyklicky otáčí. Proto teče u spodního břehu úžiny proud východním směrem a u horního břehu západním (o pár hodin později).


Začít s větrem z pravoboku
Podívejme se na levou polovinu obrázku. Jachta vyplouvá s větrem z pravoboku. Vypluje k cíli rychlostí 5 uzlů. Proud o rychlosti 2 uzlů (například) bude snižovat rychlost proti dnu (COG), ale bude zlepšovat její kurz plavby. Rychlost přibližování se k cíli (VMG) bude dobrá, dejme tomu 4 uzle. Po 3 hodinách, kdy proud změní směr, uděláme s lodí obrat a znovu zamíříme proti proudu. Znovu bude naše VMG vysoká.

Začít s větrem z levoboku
Začneme-li s větrem z levoboku, hned na začátku nás uspokojí rychlost proti dnu (COG). Ta bude dosahovat například 6 uzlů. Ale náš kurz proti dnu (COG) a tedy i rychlost přibližování se k cíli (VMG), budou špatné. Řekneme-li to tak, aby to všichni pochopili, poplujeme sice rychle, ale do prdele. A to dokonce i po obratu.

V přílivových vodách si dejte vždy pozor na proud. Jinak najezdíte zbytečné míle.

(Čísla uvedená v příkladu jsou vymyšlená a nejsou ověřená výpočty) Pokud chcete někdo výpočty provést, rádi vše opravíme. V tom případě je zadání níže.)


Vítr N, velikost dryfu 10°

Šířka kanálu 30 nm, proud první 3 hodiny 090°, rychlost 2 kn, proud druhé 3 hodiny 270°, rychlost 2 kn

Rychlost lodi proti vodě 5 kn, proti větru může stoupat 45°

Stačí to pro výpočet, nebo jsem něco zapomněl?

 

 

 

 

 

 

10685
Na horu