Search
× Search
Na který bok se stáčí záď při zpátečce?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Na který bok se stáčí záď při zpátečce?

Zařadím-li zpátečku, záď jachty se začne více či méně stáčet bokem. Říká se tomu prop walk. Otázkou ale je, na který bok se bude stáčet. Je na to celkem jednoduché pravidlo.

Vše níže uvedené se týká moderních jachet a motorů. Máte-li v lodi 50 let starý Volvo dvouvál, který tepe rytmem tak – tak – tak – tak, může to být jinak. My se ale bavíme o moderních taktaktaktak motorech.

Přímý náhon

Grafika Beta Marine

Grafika Beta Marine

Přímý náhon
Moderní motory, se kterými se setkáváme v plachetnicích, jsou pravotočivé. Má-li jachta klasický přímý náhon, tedy motor – převodovka – hřídel – lodní šroub, má pravotočivý lodní šroub.

Saildrive

Foto Volvo

Foto Volvo

Takto vypadá saildrive.
Pokud je jachta vybavena náhonem saildrive (např. všechny jachty Bavaria), na převodech dojde k otočení rotace. Saildrive a samozřejmě spolu s ním i lodní šroub, jsou levotočivé.

Co to pro nás znamená

Foto archiv

Foto archiv

Takto vypadá přímý náhon v reálu.
Prop walk se na lodi více či méně výrazně projevuje při zařazení zpátečky. Při předním chodu není příliš důležitý.

Mám-li přímý náhon, a tedy pravotočivý lodní šroub, tak při zařazení zpátečky bude záď jachty stáčena vlevo a stáčení pravděpodobně bude výraznější, protože lodní šroub je umístěn dále od osy otáčení jachty, proto působí na větší páce.

Mám-li jachtu vybavenu saildrivem, a tedy levotočivý lodní šroub, tak při zařazení zpátečky bude záď jachty stáčena vpravo a stáčení pravděpodobně bude méně výrazné, protože lodní šroub je umístěn blíže k ose otáčení jachty, proto působí na menší páce.

Jak poznám saildrive…

Na vlastní jachtě je tato otázka zbytečná, na jachtě charterové však nikoli. Nejjednodušším způsobem je, zeptat se. Odpověď ale nemusí být důvěryhodná, neboť někteří pracovníci charterových firem jsou přesvědčení, že saildrive je funkce moderního autopilota.

Pokud se vám odpověď odborníka na charter nezdá, musíte na to jít jinak. Například všechny moderní jachty Bavaria jsou vybaveny náhonem saildrive.

Nejspolehlivější je podívat se za motor. Jak jsme už psali výše.  Obvykle ze zadní kajuty. Přímý náhon je sestava motor – převodovka – hřídel – lodní šroub. To snadno poznáme. Převodovka se může zdát součástí motoru, ale za ní musíme vidět kus hřídele, než zmizí v ucpávce. Hřídel je takový nerezový profil…

Loď se saildrive má za motorm jen převodovku, to je vše. Uvnitř trupu. 

 

 

955
Na horu