Search
× Search
Na Hvar za noční oblohou
petr tresnak
/ Kategorie: Zajímavosti

Na Hvar za noční oblohou

Jachtaři mají o důvod víc navštívit druhé největší město na chorvatském ostrově Hvar. Malebný přístav Jelsa se stal čerstvou položkou na seznamu Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu. Asociace po celém světě eviduje místa nedotčená světelným smogem, jež jsou tak vhodná pro astronomická pozorování. Jelsa je prvním jihoevropským městem na seznamu.

Míst zařazených na seznamu je zatím 195, přičemž převažují odlehlé lokality daleko od lidských sídel. Měst je na něm minimum. Pro Jelsu to znamená příjemný bonus k dosavadní již tak velké turistické atraktivitě. Z cestovního ruchu spojeného s pozorováním hvězd se v posledních letech stává hit. Astroturismus láká fotografy, nadšence pro vesmír i lidi, kteří si chtějí jen připomenout dětství, kdy zářivou noční oblohu viděli běžně i ze svých městských či příměstských domovů.

Jelse tento status ale z nebe nespadl. Město na tom spolupracovalo dva roky s Chorvatským astronomickým svazem. Spolupráce vedla k předělání městského umělého osvětlení, poučení obyvatel ve věci světelného znečištění a zřízení pozorovatelny meteorů, která mimochodem v říjnu 2021 přispěla k objevu nového meteorického systému v roji Perseidů.

Výsledkem je přínos i pro divokou zvěř ve městě a okolí, úspora energie a také snížení hlučnosti, protože tma lidi přiměje k tichosti spíš než světlo. A místní i turisté sedí v první řadě divadla Mléčná dráha.

1697
Na horu