Search
× Search
Na co pozor u moderních jachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Na co pozor u moderních jachet

Moderní tvary trupů jachet přinesly ohromné plus v podobě dříve nevídaného prostoru v podpalubí. Kde dříve byla jen jedna utopená kajuta, jsou dnes dvě prostorné. Kde dříve nebylo možné v salonu projít, se dnes vejde na bok také dlouhá kuchyně. Kde jsou nevýhody moderních jachet? Na co je třeba dávat pozor?

Podíváme se na problematiku prostoru v podpalubí. Nejsou to totiž jen klady. Najde se zde i jeden výrazný zápor, na který je třeba upozornit. Nejprve si ale řekneme, jak velké loděnice k problematice designu jachet a interiérů přistupují.

Jste-li malá loděnice, která vyrobí 3 jachty do roka, můžete se spoléhat na svůj instinkt. Na to, že se vždy najdou tací, kteří budou považovat váš produkt za nejlepší z jejich pohledu.  Můžete experimentovat, můžete prošlapávat cestičky neprošlápnuté, nebo již dlouho zarostlé.

Loděnice vyrábějící tisíce jachet ročně si toto nemůže dovolit. Musí vyrábět lodě pro masy. Musí znát náladu většinové veřejnosti. Musí vědět, jak lodě využívá, co od nich očekává. Může udělat úspěšný revoluční krok, nebo se také může šeredně spálit. Proto musí jít s davem, ne proti němu.

Využití jachet

Jste snílek. V hlavě máte dálky. Atlantik, Polynésii, dlouhé plavby. To byste dělali, pokud byste měli jachtu.

To jsou sny. Realita průměrného majitele jachty je jiná. Většinu roku stojí jachta v maríně. Pokud majitel přijede, stráví na ní týden, 14 dnů… Od přístavu k přístavu, od maríny k maríně. Někdy na bóji a občas na kotvu. Sny jsou pryč, realita je jiná. Není čas,.

Takové je využití většiny jachet. K tomu potřebuje jachtu, která je prostorná, reprezentativní, slušně pluje ve slabém větru, je rychlá na motor, snadno se ovládá.

Moderní tvary

Moderní tvary jachet v těchto směrech vycházejí zájemcům vstříc. Jachty jsou neuvěřitelně prostorné, velké jsou nejen kajuty, ale také salón. Ten je navíc vzdušný a prosvětlený. To vše je možné díky moderním tvarům trupu, které připomínají písmeno U, nebo mají dokonce trup na bocích ostře zalomen. Výhody těchto tvarů trupu se plně projevují v prostornosti podpalubí.

Je tu jeden háček

Tvar trupu jachet se dříve od paluby dolů mnohem pravidelněji zužoval. Méně místa na tanec, více na skříňky. Nad opěradly v salonu bývalo mnoho prostoru, který byl nevyužitelný. Pokud do něj neumístíte skříňky. To bylo na ně ideální místo. Nepřekážely a byly rozměrné. Opticky zužovaly prostor, ale byly praktické...

Moderní jachty

Boky trupů moderních jachet jsou téměř kolmé a na skříňky je jen minimum místa. Pokud jsou, jsou tak mělké, že jsou použitelné tak maximálně na placatou láhev becherovky. A týká se to nejen salonu, ale také kuchyně.

Mnohem více místa sice najdeme pod sedačkami a lůžky, ale to je prostor, který je obtížně dostupný a málo využívaný.

Pro běžné plavby tuctových majitelů jachet to nevadí. Od hospody k hospodě… Nejsou třeba velké zásoby, mnoho vybavení. Pokud ale chcete dostát svým snům, zjistíte, že se vám dobře dostupných úložných prostorů nedostává. Že sice máte v podpalubí taneční parket, ale na vlnách na něm tancovat nechcete.

Toužíte-li po dlouhých plavbách, podívejte se na prostor v podpalubí i z tohoto pohledu. Pamatujte, že salón vhodný na reprezentaci v maríně, nemusí vyhovovovat při stoupačce na Atlantiku. Pokud ale na druhou stranu chcete jachtu využívat stejně, jako většina ostatních, nemusíte na minulé řádky koukat. Nejsou pro vás důležité. V takovém případě věřte, že velké loděnice vědí, co je pro vás dobré.

3071
Na horu