Search
× Search
Můžete se spolehnout na čerpadla v lodi?
Daniel Vodička

Můžete se spolehnout na čerpadla v lodi?

Zabývali jste se někdy tím, jestli je instalovaná bilge pumpa ideální pro vaši loď? Splní své poslání, když do lodi začne zatékat voda?
Nebo vystačí tak maximálně na těch pár kapek, které kondenzují na trupu a stečou na dno lodi?
To je docela důležitý problém, nemyslíte? Pojďme si o čerpadlech něco říci. Ještě než se pustíme do rozumování o tom, jaký by měla mít výkon, podíváme se na obecné problémy s nimi spojené.

K čemu je bilge pumpa?
Standardně najdeme na dně trupu čerpadlo, které si poradí s menším množstvím vody, která na dno trupu steče. Bez problémů řeší malé množství vody, je tíché, úsporné. Bude však dostatečné v krizové situaci, kdy ho budeme opravdu potřebovat? V případě, kdy do trupu proniká větší množství vody a my hrajeme o čas, abychom mohli díru v lodi ucpat? Jakou pumpu v lodi potřebuji? Malou, tichou, s malou spotřebou? Nebo výkonné čerpadlo pro chvíle nouze?

Odpovídá výkon čerpadla uvedeným hodnotám?
Jsou 4000 litrů vody za hodinu, které jsou u čerpadla uvedené, dostatečné? Číslo vypadá dobře. Co ale znamená? Pokud čerpadlo na svoji loď nainstalujeme, bude jeho výkon takový?
Čísla obvykle uvádějí výkon čerpadla na malém převýšení a s krátkou hadicí. Nikoli tedy v podmínkách, které jsou v reálu na naší lodi. V našem konkrétním případě může být z hezkého čísla jen zlomek. Ke konkrétním případům se dostaneme později.

Pozor na automatické pumpy
Automatická čerpadla, která jsou na lodi často instalovaná, mohou snadno způsobit přehlédnutí přicházejícího problému. Voda do lodi přitéká v menším množství a čerpadlo ji vyčerpává. Nepozorná posádka o tom ani nemusí vědět. Přitékající voda však indikuje problém a my bychom ho měli řešit. Pokud tedy o něm víme. Proto je dobré, aby sepnutí čerpadla doprovázel alarm, který nás na něj upozorní.
Vím, řeknete mi, že alarm v noci není nic, o co bychom stáli. Máte pravdu. Raději se ale zbytečně vzbudit řevem alarmu, než s vodou v posteli.

Údržba
Na lodi máte ještě také manuální bilge pumpu, že? Je manuální, tedy spolehlivá, chce se říci. To je pravda. Jak je ale stará a kdy naposled jste zkoušeli, jestli funguje? Jestli není vše zpuchřelé natolik, že vám nakonec zbude je kbelík?

Příště se podíváme na výkony bilge pump a na to, jaký výkon má mít čerpadlo na vaší lodi.
 

Vytisknout
6271
Na horu