Search
× Search
Moře zaplavilo chorvatské přístavy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Moře zaplavilo chorvatské přístavy

Bouřlivé počasí řádí nejen na severu Evropy. Také na Jadranu je dnes veselo. Bouřlivé jugo zvedlo hladinu moře a zaplavilo města a přístavy.

Z varování chorvatských meteorologů měl radost zřídkakdo. 

Upozorenje

Mjestimice udari SW i S vjetra 35-60 čvorova, postupno će slabjeti. More danas ponegdje 5, na južnom i dijelu srednjeg Jadrana moguće i 6. Mjestimice nevere.

 

Tlaková níže na severu Jadranu a silné jugo. Není to jen vítr, co působí škody. Nízký tlak a silný vítr zvedají hladinu moře, které se rozlévá i do ulic měst a vesnic. Velmi výrazně je postižen Stari Grad na Hvaru, kde se voda vylila do města a dostala se do úzkých uliček. Podle jedné z majitelek nemovitostí na nábřeží se jedná o nejvyšší hladinu za posledních 30 let.

Image
Zaplavená jsou i nábřeží ve Hvaru, ve Splitu, v Rijece, Zadaru, Dubrovniku, Biogradu… Nejezdí většina trajektů a místy doprovází silný vítr, který se již z juga stočil na jihozápad, také přívalové deště. To je především případ severu Chorvatska a Rijeky. hrozí záplavy.

Pro lodě v přístavech je hlavním nebezpečím zvýšená hladina moře. Lodě se dostávají nad mola a může dojít k jejich poškození. Někdy nemusí vydržet mooringy. Zatím jsou hlášeny škody jen na malých rybářských loďkách, například v přístavu Mandre na ostrově Pag.

Zatímco se silným jugem většina chorvatských přístavů počítá, jihozápad působí potíže. A dnes vítr v poryvech sílil až k 60 uzlům.

Vypadá to, že po dlouhém babím létu přišel neobyčejně aktivní podzim.

 

2339
Na horu