Search
× Search
Mohou v Chorvatsku vybírat poplatek za hospodská mola?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Mohou v Chorvatsku vybírat poplatek za hospodská mola?

V Chorvatsku se v současné době hodně řeší nový zákon o pomorskom dobru. Nudný předpis obsahuje i zajímavé pasáže. Pro jachtaře.

Jachtařské restaurace jsou fenoménem chorvatských ostrovů. Většina z nich má nějaké molo nebo nábřeží. Někdy je stání u nich zdarma pro návštěvníky restaurace, někteří ale vedle obvykle dosti mastného računu chtějí i poplatek za použití mola. To ale není možné, je to protiprávní.

Můžete si přečíst článek na serveru Morski.hr, který se mimo jiné i tomuto tématu věnuje.

Dlouho byla mola restaurací postavena takříkajíc zákonu navzdory. Majitelé neměli koncese, a tak z času na čas platili za existenci mol pokuty.

Nyní vzniknou tzv.privremena pontonska privezište, která budou patřit k restauracím na pobřeží. Pro nás je z pravidel pro tuto novinku zajímavé toto:

Dočasná pontonová vývaziště mohou být na místě nejvíce 6 měsíců v roce.

Na vývazišti, které vzniklo dle zákona pro potřeby restaurace nebo konoby, se nesmí platit za stání a koncesionář je povinen se postarat o komunální odpad z plavidla.

Vlastníci koncesí jsou navíc povinni poskytnout stání lodím, které se na moři ocitly v nouzi.

V opačném případě jsou vystaveni riziku postihu od 33 000 do 130 000 eur.

Taková budou pravidla pro nadcházející sezónu. Je mi jasné, že pokud místní konobar připíše na račun 100 euro za vez, budete to mít těžké. Hádat se s ním, že je to protiprávní, vám moc nepomůže. Dostanete pár facek, konobar vás odváže, ale vy budete mít dobrý pocit, že je právo na vaší straně.

972
Na horu