Search
× Search
Meteor - klasická krása
Jan Koukal
/ Kategorie: Testy, Zajímavosti

Meteor - klasická krása

Na tomto místě přinášíme většinou testy dostupných jachet. Tentokrát chceme představit něco jiného. Jachtu pro zasnění. Je krásná a myslím, že tuto krásu většina čtenářů dokáže ocenit.

Vím, že podobná plachetnice na stránkách českého jachtařského časopisu u některých jachtařů vyvolá rozhořčení. Již jsem měl s podobnou reakcí zkušenosti. Není ale žádný důvod, proč se někdy nepodívat i na něco, co je nad naše poměry, pokud to za to stojí. A nakonec, ti co se jim podobné jachty nelíbí, mohou rychle otočit o několik stránek dále a článek vynechat.

Náročný úkol pro Gerryho Dijkstru

Budoucí majitelé jachty Meteor se v roce 2005 obrátili na holandskou loděnici Royal Huisman Shipyard a na lodního designéra Gerryho Dijkstru. Dijkstra patří mezi největší odborníky na velké old timery, na svém kontě má i několik nových jachet třídy J Class. Tentokrát však dostal za úkol, navrhnout loď, která svojí délkou 52 metrů, strčí do kapsy i nádherné lodě J Class. Úkol to nebyl lehký, jachta měla být inspirována rychlými gloucesterskými škunery, měla být pohodlná, rychlá a samozřejmě krásná. Měla se pohybovat příjemně na vlnách, ale na druhou stranu také vyhrávat regaty.

Lodní designéři, Dijkstra na projektu spolupracoval Johnem G. Aldenem, se rozhodli pro klasický trup s kýlem po celé délce lodi, který zajišťuje klidnou plavbu především na vlnách. Ladné tvary nad čarou ponoru podtrhuje kliprová příď a čelen. Takeláž sice připomíná klasický škuner, oplachtění je gaflové, o klasice ale nemůže být řeč. Celá takeláž je karbonová, dokonce včetně stěhů. Stěžeň a ráhna dodávala firma Rondal Carbon, stěhy jsou vyrobeny v Southern Spars. Výkonné plachty dodává North Sails. Moderní komponenty jsou zabaleny do klasického celku.

19.století v interiéru

Na návrhu interiéru pracoval architekt John Munford. Teplý nádech a nostalgický svit dodává interiéru použitý mahagon Swietenia, který najdeme jak v majitelské kajutě, tak i v částech určených pro hosty. Teplý nádech dřeva je v interiéru doplněn o bílé stropy a příjemnou hnědou kůži.

Měkké, oblé zařízení interiéru v duchu, který známe z krásných jachet minulosti, je v ostrém kontrastu k dnes často instalovaným hranatým a minimalistickým interiérům. Je znát, že majitelé se vzhlížejí spíše v době minulé, než v pomíjivém dnešku.

Hlavnímu salonu dominuje krb na dřevo, jehož strany lemují knihovny. Do salonu proniká přirozené osvětlení světlíky na stropě, které zároveň umožňují ventilaci podpalubí. Za salonem je majitelská část lodi, která se rozkládá přes celou šíři trupu. Prostor před salonem zabírá dvojice zrcadlově stejných kajut pro hosty. Pro posádku je určeno 7 kajut. Také ty jsou zařízeny mahagonovým nábytkem. První důstojník a lodní inženýr mají kajuty zvlášť za strojovnou, aby měli umožněn přímý přístup do motorového prostoru s do pilot house.

Dvojice deck house je oddělena velikým kokpitem. Hosté na palubě mohou v případě nepřízně počasí najít úkryt v předním z deck house. Zde mají hosté k dispozici vše, včetně baru, lednice, výlevky, skříněk na sklenice. Vedle východu do kokpitu je umístěna dvojice malých kanónů, které signalizují výstřelem západ slunce.

Menší pilot house je určen k navigaci a je odtud přímý vstup ke kajutám prvního důstojníka a inženýra. K dispozici je v pilot house i lavice, která může sloužit i jako lůžko pro osoby na hlídce. V obou deck house je místo mahagonu použit teak aby se zvýraznilo propojení těchto prostorů s palubou.

Potěšení z plavby

Jachta Meteor získala za jediný rok po svém spuštění na vodu hned 3 ceny World Superyacht Award. Dokázala zvítězit v několika regatách, včetně St. Barth´s Bucket v roce 2009, kdy si poradila s 35 superjachtami.

Již po první plavbě si kapitán jachty Dean Maggio pochvaloval vynikající plavební vlastnosti lodi a výborně navržené oplachtění: „Meteor je výjimečná. Pluli jsme v kanálu La Manche, vítr foukal průměrnou rychlostí 35 – 40 uzlů, poryvy však přesahovaly 50 a zaznamenali jsme i 65 uzlů. Vítr přicházel z boku. Měli jsme vytaženu staysail a jachta se chovala jak plnokrevník. Mohu bez zaváhání říci, že jsem ještě nebyl na moři na jachtě, kde bych se cítil tak bezpečně a která by byla tak snadno ovladatelná, jako Meteor.“

Jachta je sice na palubě a v podpalubí plná luxusu a zařízení, přesto dokáže na plachty podávat vynikající výkony. Prokazuje se to na závodním poli, kdy snadno předjíždí své lehčí soupeřky rychlostí 15 uzlů na stoupačku.

Jachta byla v roce 2011 na prodej. Cena 4 roky staré lodě byla 29 000 000 EUR. A pokud byste si jachtu chtěli pronajmout, její cena na týden začíná na 126 000 USD + náklady. A nezapomeňte připočítat také tip pro posádku, který činí 10 % z ceny pronájmu. K dispozici budete mít 3 dvoulůžkové kajuty a 9 členů posádky.


Parametry

Celková délka 51,59 m

Délka na palubě 45,67 m

Délka na vodorysce 35,81 m

Šířka 9,24 m

Ponor 4,30 m

Výtlak 298 300 kg

Trupová rychlost 14,6 m

Plocha plachet

Hlavní plachta 411 m2

Fore sail 266 m2

Vnější kosatka 190 m2

Vnitřní kosatka 128 m2

Stay sail 797 m2

Top sail 70 m2

Výkon motoru 805 HP

Typ motoru MTU 12V2000 M60

Nádrže na palivo 22 311 l

Denní tank 525 l

Nádrže na vodu 9 725 l

Fekální tanky 3 085 l

Kapacita odsolovačů vody 2 x 12 000 l/den 

 

Více najdete zde.

10615
Na horu