Search
× Search
Méně oken na plavby - i letošek bude bohatý na hurikány
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí

Méně oken na plavby - i letošek bude bohatý na hurikány

Aktuální předpověď hlásí pro rok 2022 nadprůměrné množství hurikánů. Meteorologové z Coloradské státní univerzity uvedli, že očekávají minimálně 19 velkých bouří a devět hurikánů, z nichž čtyři budou kategorie 3 nebo vyšší. Pro jachtaře chystající se na transatlantické plavby to není příznivá zpráva.

Dlouhodobý průměr odpovídá 14 bouřím a sedmi hurikánům. Tři z těchto hurikánů bývají kategorie 3 nebo vyšší. Hurikánová sezóna začíná v červnu a trvá do listopadu.

Předpovědi očekávající více bouří, než je průměr, se v posledních letech objevují častěji. Pro loňský rok meteorologové předpovídali 17 bouří a čtyři velké hurikány. Skutečnost pak tuto předpověď ještě předčila - s 21 bouřemi šlo o třetí nejdivočejší sezónu za dobu měření. Čtyři z loňských sedmi hurikánů byly považovány za významné.

Nejničivější z nich - hurikán Ida - způsobil škody za 60 miliard dolarů, což jej z pohledu výše škod řadí do první pětky (statistika se vede od roku 1980).

Síle a velikosti tropických cyklón svědčí teplá oceánská voda. S jejím postupným oteplováním, které je součástí klimatických změn, je tak častější i výskyt ničivých hurikánů.

I výskyt bouří, jejichž intenzita je taková, že si bouře zaslouží jméno, je stále častější. Proto meteorologům loni i předloni došla jména. Z toho důvodu bylo jméno Wanda použito dvakrát.

1978
Na horu