Search
× Search
Medicane Casilda, vítr 200 km/h
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Medicane Casilda, vítr 200 km/h

Již včera jsme varovali před extrémně bouřlivým počasím během víkendu v Řecku. Řecko zasáhne medicane Casilda. Vítr dosáhne rychlosti přes 100 uzlů (200 km/h) a výška vln na západě Peloponésu přesáhne 9 metrů.

Medicane Casilda se již narodil a nabírá na síle nad prohřátými vodami Středozemního moře jihovýchodně od Malty. Zatím roste, ale již nyní dosahuje rychlost větru v tlakové níži 50 uzlů (skoro 100 km/h). Dnes kolem půlnoci se bude střed pohybovat 150 mil východně od Malty a rychlost větru bude dosahovat až 70 uzlů (130 km/h). Východní vítr o rychlosti přes 30 uzlů bude foukat na jihu Peloponésu, severní vítr ke 40 uzlům na východě Sicílie.

Zítra večer se střed bouře vydá na cestu k řeckému pobřeží. Nejdůvěryhodnější meteorologický model ECMWF předpovídá, že střed medicanu zasáhne pobřeží v pátek kolem poledne někde jižně od Zakynthosu. Vítr by měl v té chvíli dosahovat rychlosti skoro 100 uzlů, tedy kolem 190 km/h. Meteorologické modely předpokládají, že výška vln na západním pobřeží Peloponésu bude atakovat hranici 10 metrů.

Předpovědní model ICON avizuje střed níže v pátek v poledne o něco dále na sever, až severně od ostrova Lefkada. Rychlost větru by se i podle tohoto modelu měla blížit 100 uzlům.

Poloha středu níže bude pro jachtaře hledající vhodný úkryt důležitá, protože směr větru v dané lokalitě záleží na tom, kudy prochází střed níže vzhledem k pozorovateli. 

Vraťme se ale nyní k modelu ECMWF. V noci z pátku na sobotu by se měl střed bouře přesunout na východní stranu Peloponésu. Okolí Nafplia a oblíbeného ostrova Hydra by mělo být zasaženo plnou silou. Podle dnešních modelů bude střed medicanu jižně od Hydry a ostrov by měl zasáhnout vítr od východu, který se bude stáčet postupně přes sever až na severozápad. Rychlost větru bude dosahovat 50 uzlů.

V noci na neděli zamíří střed níže na jih ke Krétě. Vítr dále od pobřeží opět zesílí až k 70 uzlům. Výška vln na severu Kréty by mohla dosahovat až 6 metrů.

Střed medicanu bude během víkendu pokračovat v cestě mezi Krétou a Rhodosem na východ. Silným severním větrem bude zasaženo celé Egejské moře a situace se bude uklidňovat až během úterka.

S přechodem bouře budou souviset po celou dobu i silné přívalové deště.

 

4075
Na horu