Search
× Search
Maríny nejsou. A nebudou…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Maríny nejsou. A nebudou…

Chorvatské maríny praskají ve švech. A na čekacích listinách jsou stále větší jachty, stále movitější klientely. Maríny se nemusí prát o zákazníky. Zájemci o místa se přetlačují mezi sebou, aby mohli platit.

Není místo. Takovou odpověď dostanete v mnoha chorvatských marínách, když budete mít zájem o celoroční stání. Zatímco mnohde připravil COVID turistické lokality o veškerou klientelu, Chorvatsko za loňský rok rostlo. A to i v nautickém turismu.

Maríny jsou plné a do Chorvatska připlouvají další a další jachty. A velké jachty. Dříve 14 metrů dlouhá loď v maríně byla velká, dnes si podobné označení zaslouží jachta o 10 metrů větší. Je dost lidí, kteří mají prachy…

Jachtaři se Chorvatsku vyplatí. Státní kasa si nechala spočítat, že jachtaři utratí za dovolenou dvojnásobek oproti běžným turistům. Průměrně. A tokoví majitelé motorových jachet… Ráno marína, pak přejezd od pumpy k pumpě, mezitím zastávka na bóji, restaurace na oběd, koupačka, pumpa, marína, večeře… Takový host se vyplatí. Navíc při dnešních cenách paliva…

Zajímavá situace se nyní může otevřít pro zájemce o maríny. Mnoha marínám vyprší do roku 2030 koncese na užívání (provozovatelé marín mají pomorsko dobro v dlouhodobém pronájmu a ten mnohde vyprší). K dalšímu provozování budou vyhlášeny veřejné soutěže. Pokud tedy nemůžete sehnat volné místo pro svoji jachtu, mohli byste se vybavit vlastní marínou, ne?

 

 

2048
Na horu