Search
× Search
Top Banner
Máme se bát blesků?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Bezpečnost

Máme se bát blesků?

Už jste někdy uvažovali o tom, jaké škody způsobí jachtě blesk? Teorie ze všech stran slýchaná, je jasná. Faradayova klec, nic se tedy nestane. Můžeme se na to spolehnout?

Přichází bouřka. Blížící se blesky atakují mořskou hladinu. Máme zůstat klidní, nebo je čas na obavy?

Pojďme nejprve oddělit škody na zdraví a na majetku.

 

Zabije vás?

Ke škodám na zdraví by nemělo dojít, pokud se nepostavíme elektrickému výboji do cesty. Uhodí-li blesk do stěžně, sjede po jeho uzemnění do kýlu, a pokud se nebudeme držet stěžně ani stěhů, nic by se nám nemělo stát. Takto funguje Faradayova klec. Nic ale není stoprocentní. Před pár lety byl zabit jachtař ležící ve své kóji. Prošel jím elektrický výboj, který se vydal kolem jeho lůžka na cestu do terminálů akumulátorů. Ale pozor, zní to sice hrozně, ale pravděpodobnost něčeho podobného se blíží pravděpodobnosti pádu ruského sputniku na váš balkón.

Co blesk zničí

Škody na majetku na druhou stranu mohou být velmi nepříjemné. Pokud se nestane nic vážnějšího, zásah bleskem obvykle odnese elektronika. Kompletní. Škody se v takovém případě mohou bez potíží vyšplhat na půl milionu korun na lépe vybavených jachtách. Pokud nedojde k přímému zásahu, může být elektronika dále funkční, bude se ale chovat chaoticky. Osobně jsme na Atlantiku nedaleko Bermud zažili GPS, která po silné bouřce s Eliášovými ohni kolem stěžně, odmítala ukázat jinou pozici, než severně od Irska.

Ani to však není jediné riziko. Pokud není pro elektrický výboj cesta dostatečně umetená, může dojít i k mnohem závažnějším škodám, někdy dokonce k potopení lodi. Je znám případ, kdy blesk vypálil seacocky v trupu a tím loď potopil.

Jak se bránit

Jaká je proti blesku ochrana? Jedině prevence a prevencí se rozumí dokonalé uzemnění částí lodě, které mohou být bleskem zasaženy. Jde především o stěžeň. K dostání jsou i speciální hromosvody pro jachty. Během používání jachty je občas třeba zkontrolovat, jestli uzemnění vede bez přerušení až do kýlu. A samozřejmě, jestli je dostatečně masivní.

 

Vytisknout
6227
Na horu