Search
× Search
Malé drama v přístavu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Malé drama v přístavu

Na úvod se podívejte na zajímavé video. Posádka není schopna zarolovat genu a řítí se i s ní do přístavu. Tam nějaký čas ohrožuje všechny kolem, nadělá nějakou škodu, ale nakonec se jí podaří zajet k molu.

Video je na mnoha místech poučné, často napínavé a někdy si u něj málem hlavu ukroutíte.

My se ale podíváme na příčinu toho všeho. Tedy na genu, která nejde zarolovat. Proč k tomu došlo? Závada není na rolfoku. Chybu udělala posádka, když plachtu rolovala. Stačilo plachtu vytáhnout, znovu správně zarolovat a problém byl vyřešen.

Kde se stala chyba

Když je gena namotaná na rolfoku, spoušť rolfoku, tedy lano vedoucí do kokpitu, je vymotané. Když vymotáme genu, spoušť rolfoku se namotá na buben. Je to jednoduché, jedno je namotané a druhé vymotané. Nebo naopak.

Když je gena namotaná, obvykle není vymotaná celá spoušť rolfoku, pár otáček na bubnu zbývá. Rezerva pro případ, že by plachta byla na rolfoku více utažená a bylo třeba více otáček.

Pokud navíjíme genu na rolfok pomocí vinšny, když je plachta ve velkém tahu, gena se na rolfoku hodně utahuje. Jedna otočka rolfoku pak není například 20 cm délky spodního lemu plachty, ale jen 10 cm. Pak se může stát, že otočky spouště rolfoku, které jsou namotané na bubnu, nestačí na celé zarolovanání plachty.

Řešení

Řešením je vyrolovat znovu plachtu a volně ji znovu srolovat. Nedělejte to při plavbě přímo proti větru, kdy by se plachta mohla poškodit o stěžeň.

Protože většinou v takové situaci dost fouká, je třeba mít posádku připravenou ihned konat. Postavte dva, nebo tři nejsilnější členy posádky ke spoušti rolfoku. Plachtu s přibržděním o vinšnu vyrolujte. Nechte otež volnější a ihned zarolujte. Na to jsou ti tři silní pánové/paní. Táhnou vší silou. Když překonají první otočku na rolfoku, vše už půjde snadno. Chce to jen napřít všechnu sílu na začátek a pak je plachta během pár vteřin celá narolovaná na rolfoku.

5001
Na horu