Search
× Search
Malá jachta pro velké závody
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Malá jachta pro velké závody

Před startem Rolex Fastnet Race byla veřejnosti představena závodní novinka loděnice Jeanneau Sun Fast 30 OD. Třicetistopá jachta určená pro offshore regaty. Navíc za přijatelnou cenu.

Ceny závodních jachet stále rostou a jsou tak překážkou pro mladé, kteří by uvažovali o vstupu do světa offshore závodů. Proto se trojice velkých klubů Yacht Club de France, Royal Ocean Racing Club a americký Storm Trysail Club rozhodly tuto situaci změnit. Vypsaly výběrové řízení na novou, atraktivní a cenově dostupnou jachtu. Vítězem soutěže se stalo konsorcium složené z designérů VPLP a loděnice Multiplast. Výsledkem je one design třída Sun Fast 30 OD.

Pod 100 000 EUR?

Zdroj Jeanneau

Zdroj Jeanneau

Jednoduchá takeláž se obejde bez zadního stěhu. One design verze má zadní stěhy pohyblivé.
Jedním ze zadání při tvorbě nové offshore jachty byla i cena. Měla se vejít pod 100 000 EUR. Taková byla idea. Okolnosti však nízké ceně nehrály do karet. COVID, růst cen, inflace. Nakonec se zadání podařilo splnit tak napůl. Jachta je nabízena ve dvou verzích. Osekaná verze Club stanovenou cenovou laťku splňuje. Bez plachet, s hliníkovou takeláží, s pevnou dvoulistou vrtulí, osekaná na palubě i v podpalubí je za 99 900 EUR. Samozřejmě bez DPH. A bez elektroniky. Základní dakronová sada plachet hlavní, kosatka, bouřkovka a jeden spinaker by se měly podle výrobce vejít pod 6000 EUR.

Zajímavější One Design

Zdroj Jeanneau

Zdroj Jeanneau

V podpalubí mohou být podle verze až 4 lůžka.
V nabídce je dále druhá verze nesoucí označení One Design. Ta je mnohem zajímavější. Karbonová takeláž, doladěný deck hardware, základní elektronika v ceně, závodní lůžka v interiéru pro 4 osoby, s navigačním stolkem, jednoduchým kuchyňským koutem, nebo sklopnou dvoulistou vrtulí. Zde je základní cena 142 500 EUR bez DPH. A bez plachet. One Design sada plachet by vedle hlavní plachty měla zahrnovat kosatku s refem, asymetrické spinakery A2 a A4 a dále genaker. Pozor na zmatení pojmů, Francouzi nazývají genakerem plachtu, která je spíše podobná Code 0, nebo velké geně.

Jachta vychází z tvarů offshore závodních speciálů posledních let. Příď je velmi široká, má blízko tvarům moderních scow, aby se zvýšil výkon jachty. Celková šířka trupu je těsně pod 3 metry, aby se usnadnila a zlevnila přeprava jachty.

Celkově se jedná o velmi jednoduchou jachtu. Malý dieselový motor o výkonu 10 hp, jedna lukna na přídi, dvě malá okénka na boku nástavby. Na palubě 3 vinšny. Hlavní plachta typu square top, stěžeň bez zadního stěhu ve verzi Club a s pohyblivými zadními stěhy u One Design verze. Ve verzi Club jsou v podpalubí na zádi dvě lůžka, u verze One Design to je čtveřice lůžek a ve střední části navigační kout. V obou verzích je součástí toaleta s fekálním, tankem.

S cenou na uzdě

Zdroj Jeanneau

Zdroj Jeanneau

Podaří se Jeanneau s novinkou trefa do černého?
Zadáním bylo vytvořit levnou offshore jachtu, která umožní udržet náklady na uzdě. K tomu ale nestačí jen nízká pořizovací cena. Jsou tu také provozní náklady, které mohou výsledek posunout na neakceptovatelnou úroveň. I na to je ale myšleno. V pravidlech one design třídy jsou některá omezení. Budou zakázané membránové plachty, stejně jako karbon a PBO. Plachty musí být radiálního střihu. Na 2 roky je povolena jen jedna sada plachet. Zakázané jsou modifikace trupu, kýlu, kormidel. A pravidlům podléhá i instalovaná elektronika.

Zajímavé bude sledovat první jízdní výkony této novinky.

Parametry

Celková délka    10,40 m

Délka trupu        8,99 m

Délka na vodorysce        8,40 m

Šířka      2,99 m

Ponor   2,00 m

Plocha hlavní plachty     32 m2

Plocha geny       27 m2

Spinaker A2        105 m2

Spinaker A4        80 m2

Genaker              45 m2

Motor   10 hp

CE kategorie      A4 / B5 / C6

Design  VPLP

Více informací zde

352
Na horu