Search
× Search
Lodní výstava v Rakousku
Ondřej Vachel
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Lodní výstava v Rakousku

Série výstav na začátku roku se hrne jako lavina. Boot Düsseldorf v lednu, nyní proběhla For Boat v Praze a větší Boot Tulln. Většina navštívila dostupnější výstavu v Praze. Já se pokusím přiblížit, jaké to bylo na Austrian Boatshow v Tullnu.

6 hal a venkovní bazar

Výstava proběhla od 7.-10. března. Zaparkovat lze bezplatně v celém okolí výstaviště. Organizace výborná.  Za vstupné zaplatíte 13 EUR. Za to vás čeká 6 naplněných hal, dvě venkovní plochy a mnoho stánků s občerstvením. Není to Düsseldorf, ale ebojte se, bylo toho mnoho k vidění.

Vůně benzínu

Nabídka vodních skútrů nebyla nejbohatší. Zastoupeny byly firmy See Doo a Yamaha. Milovníci motorových člunů se však mohli cítit jako v ráji. Jako každý rok byly zastoupeny snad všichni větší výrobci. Bylo zde k vidění mnoho nafukovacích, laminátových, plastových a samozřejmě hliníkových člunů. Tímto materiálem byly zaplněny dvě haly. Mohli jste si prohlédnout nejnovější lodní motory a to jak závěsné tak vestavěné. Samozřejmě nechyběly ani čím dál tím populárnější čluny s elektrickým, nebo plynovým eko pohonem.

Plachetnice

Začneme kategorií turistických lodí. Firma Bavaria vystavila svůj velice úspěšný Cruiser 34. Dufour představil největší loď výstavy 520. K tomu byly přítomny i modely 430 a 360. Za zmínku stojí i velice povedený Dehler 38. Beneteau ukázalo Oceanis 46 a Oceanis 51.1. Grand Soleil představilo vychytanou plachetnici s označením 46LC. Premiéru zde měla Hanse 388 v zajímavé khaki barvě.  Společnost Sunbeam zde představila několik modelů, ale za povšimnutí stojí typ 22.1. Loděnice Jeanneau se chlubila modely Sun Odyssey 319 a 410. Výrobce Maxus ukázal modely 22, 24 a 26.  Nám blízký Elan, představil sportovnější E4. Tři největší design pecky se jmenovaly Domani E 32, B-yachts model b27 a také Lago.  V hale 10 si přišli na své milovníci trimaranů.

Ze sportovních plachetnic bylo k dispozici vše od okruhových plachetnic až po větší sports boat.  Začneme od nejmenší třídy Optimist. Byly vystaveny dva modely a to od firem Fareast a BlueBlue. Byly zastoupeny olympijské třídy a to Laser a 49er. Mohli jste si prohlédnout tři rivaly a to Devoti Zero, Melges 14 a RS Aero. Tyto tři lodě a ještě nově upravený Laser (plachta a karbonový stěžeň) pojede za nedlouho testovat do Valencie reprezentant Štěpán Novotný a to jako zástupce za Českou republiku. Po testech ve Valencii se bude rozhodovat, jaký model bude zařazen na budoucí olympiádu.

Z foilujcích lodí vynikal malý a tvarově velice divný model Skeeta.  Z větších to bylo stejně jako v Düsseldorfu Lago 26.  Z větších sportovních lodí byla vidět zajímavá Fareast 19R, která je velice povedená. Bývalý Seascape byl k vidění pod označením Beneteau a předvedl dnes už starší modely First 18 a 24. Poslední zajímavostí byl exponát s názvem MAXI 650. Jedná se o klasickou Classe Mini u které překvapí nezvyklý tvar přídě.

Příslušenství

Bylo zde mnoho malých dealerů s nejrůznějším sortimentem a to od kování přes šampony, až po krásné koberečky před vaši loď. Shlédnout bylo možné velké množství lodních přívěsů. Samozřejmě nechybělo ani zastoupení sailmakerů Doyle Raudaschl a One Sails v hale 4. Na stáncích bylo možné zakoupit i provazy značek FSE Robline a Liros.

K tomu samozřejmě bylo vidět i mnoho dalšího pro milovníky potápění a dalších vodních sportů, jako jsou windsurfing, kiteboarding, wakeboarding, paddleboarding atd.

I když dnes má i Praha svoji výstavu, shodou okolností ve stejný termín, máme proti Rakousku stále mnoho co dohánět. A nejde o náskok desítek nebo stovek metrů, ale o desítky, nebo stovky mil. Bohužel. Doufejme, že v budoucnu se odstup za Rakušany zmenší.

 

 

4261
Na horu